Bez blatníku nejedu!

blatníkKaždé roční období má pro koloběžkáře nachystánu řadu překvapení. Podzim obzvlášť. Po slimácích ani památky, zato má záda, lýtka i zadek zdobí kapky bláta, vody, nahnilých listů a čvachty, po jejímž složení se raději nepídím. Tak jsem si pořídila blatník!

Bylo načase, já vím! Chystala jsem se pro něj přímo se svojí Hillkou, že ho hned před obchodem namontuju a po cestě zpět hned otestuju a předvedu všem ostatním. Ale ouha, po telefonu mě paní prodavačka ujistila, že montáž zcela jistě nezvládnu. Že k tomu je nutná ruka zkušeného, ideálně manuálně zručného muže, který ví, jak na to a s případnými zádrhely si poradí. Představa, že jedu několik kilometrů s blatníkem zavěšeným přes řidítka, mě odradila, a tak se mnou pro blatník koloběžka nejela.

montáž blatníku
A je to!

Odvaha blatník namontovat mě však neopustila. A „den poté“ tvrdím, že to zvládne i nešika. I když přiznávám, že jsem manuálně zručná, umím vyčistit odpad a nebojím se ani příklepovky. A také jsem pečlivě pročetla návod.

Co budete potřebovat? Blatník, nůžky a osoby starší 45 let brýle na čtení. 🙂 Odvahu a chuť to zkusit. Sáček se šroubky, montážním klíčem a návodem je přiložen.
Jak na to?
1. Nejprve rozstřihněte sáček s návodem. Pozor, ať se šroubky, které jsou v sáčku spolu s ním, nevydají do světa. Návod pečlivě prohlédněte (ke čtení toho moc není) a ujasněte si, jaký šroubek kam patří.
2. Blatník nasaďte na zadní kolo, do míst, kde jsou kousek od středu kol na rámu navařené tunýlky s dírkou. (obr. 2)
Nezapomeňte na očka drátů od blatníku nasadit stříbrné čtverečky (obr.3), jimi pak provlékněte kratší šroubky. A našroubujte. Doporučuji utahovat postupně, vždy kousek na jedné a pak hned na druhé straně. Šroubujte jen prsty, to postačí. Šroubky nedotahujte.
3. Na zbývající šroubky navlékněte gumová kolečka (obr. 4) – vypadají jako černé těsnění do vodovodu. Pokud nepůjdou navléknout, zkuste s nimi točit jako při šroubování. Teď si ujasněte, jak blatník namontujete. Některé koloběžky mají nejspíš možnost blatník připevnit ve dvou místech, proto má blatník v přední části – blíž ke stupátku – připravené dvě dírky. Moje koloběžka ale umožňuje připevnit blatník jen v jednom místě. Takže si to vyzkoušejte a nastavte si blatník tak, jak potřebujete, nebo jak chcete.
4. Vytáhněte záslepku dírky pro šroubek v rámu za stupátkem (obr. 5). Teď šroubek s černou podložkou provlékněte z vnitřní strany dírkou v blatníku. Jakmile vykoukne, nasaďte druhý černý kroužek. A teprve teď ho našroubujte místo záslepky do dírky v rámu koloběžky (obr. 6).
Buďte trpěliví, v těchto místech je poměrně těsno. Nevím proč ale neustále mi naskakovala pohádka: „..jen dva prstíčky tam strčíme a hned zase půjdeme“. Dva prsty potřebovat určitě budete, ale taková rychlovka to zas nebude. Protrčit prsty mezi kolo a blatník není jednoduché, chce to trochu šikovnosti. Pokuste se šroubek utáhnout prsty, co to jde (obr. 7).
5. Pak si vezměte na pomoc klíč a postupně se vraťte ke šroubkům, které jste montovali jako první. Oba šroubky (na pravé i levé straně zadního kola) o kousek utáhněte (obr. 8).
6. A teď se vraťte s klíčem ke šroubkům uvnitř blatníku (obr. 9). Je to celkem oříšek, když ale objevíte ten správný fígl, bude to hračka. Klíč se totiž nasazuje do hlavičky šroubku a protože je malinko delší, než by bylo třeba, musíte hledat ten správný způsob manipulace.
Po nasazení klíče plnému otočení zase překáží rám koloběžky, takže budete muset utahovat jen pomalu. Možná by stačilo kolo vyfouknout nebo úplně sundat, ale to se mi nechtělo, takže jsem se s tím musela nějak poprat.
7. Dotáhněte šroubky a namontujte matičky (obr.10). Jakmile šroubky na pravé a levé straně kola utáhnete, zkontrolujte, zda drží, případně je ještě dotáhněte. Pak na jejich konce namontujte matičky. Čekala jsem, že konce šroubků skrz matičky prolezou, ale ono ne. Ať jsem utahovala, jak jsem utahovala, nešlo to.
Nevadí, kvalitu práce prověří první jízda. Buď matičky ztratím nebo ne, ale o tom, že blatník drží, nepochybuji! I po několika jízdách blatník stále drží. Jen je, jako naschvál, stále sucho.

Co ještě musím poznamenat – blatník se mi vůbec nelíbí, proč je vyrobený z lesklého černého plastu? Sháněla jsem blatník stejný jako mám na koloběžce vpředu a jaký mám i na kole – prostě matný pružný plast, kterému šrábance moc nevadí a vypadá víc sportovně. Ale bohužel… Na trhu není nebo jsem ho neobjevila.
A tak mám na koloběžce černý, lesklý kus plastu, který se podle mě k mé červené koloběžce vůbec, ale vůbec, nehodí. A a co víc, abych se teď bála koloběžku někde opřít, abych ho neodřela.
Možná je to víceúčelový doplněk, možná slouží k větší bezpečnosti (světlo se od něj dobře odráží) nebo díky němu můžu i bez zrcátka kdykoli zkontrolovat svůj zevnějšek.
Ale i když se mi nelíbí, sžíváme se – den po montáži jsem se přistihla, jak upatlaná místa na blatníku leštím rukavicí…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *