Co na sebe, aneb v čem se jezdí na koloběžce?

Co na sebe ilustrační fotoNa koloběžce můžete jezdit, v čem chcete. Záleží jen, jestli trénujete nebo jen tak popojíždíte, jedete do práce, na nákup nebo na výlet…
Vše je povoleno – džíny, plavky, tepláky, sportovní oblečení, oblek, sako, sukně, trenýrky i romantické šatičky.
Džíny – přestože patří k oblíbeným kouskům oblečení, pro sportovní jízdu na koloběžce nebudou nejpohodlnější. Raději doporučuji pomalejší tempo a pro dojezd do cíle dostatečnou časovou rezervu. Jakmile se zpotíte, pohoda z jízdy se většinou více či méně vytrácí…
Sukně a šaty – na koloběžce se dá jezdit i v sukni či romantických šatičkách. Zejména v horkých letních dnech je to bezpochyby příjemné a velmi praktické, jen více kontrolujte styl své jízdy.
Zejména v krátké sukni nedoporučuji zvedat nohy k odrazu příliš vysoko a pozor také na větší švih směrem vzad. V sukni sice můžete zvedat a zakopávat nohy, jak se vám chce, ale prosím, myslete na bezpečnost mužů – cyklistů a koloběžkářů – jedoucích za vámi, kolem vás i proti vám. Aby se vaše sukýnka nechtěně nestala příčinou pádů a karambolů.
Kraťasy a trenýrky – nic proti nim, jen dbejte na to, zda umožňují pohodlný pohyb a při zanožení či zvednutí nohy „netáhnout“ v rozkroku. Takové kalhoty pak nevedou k větší rychlosti, ale spíš k větší nervozitě.
Elasťáky a kalhoty na běh v různých délkách. Asi to nejlepší, co si můžete pro jízdu na koloběžce obléknout. Mně se velmi osvědčily a vřele doporučuji. Můžete v nich zvedat nohy, cvičit, jet na plný plyn i na pohodu. Jsou praktické i při jízdě s kamarádkou proložené ustavičným klábosením a nijak neškrtí ani při posezení v bistru u cesty.
Zkrátka jsou pohodlné, dobře se přizpůsobí tělu a hlavně, co potřebujeme na koloběžce nejvíc – díky obsahu elastických vláken při pohybu pruží, takže nikde neškrtí a neomezují v pohybu. Často jsou na zadečku a nohavicích vybaveny reflexními prvky, což také není k zahození. Na léto jsou ideální kalhoty ve zkrácených délkách, v chladnějším počasí dlouhé běžecké kalhoty nebo univerzální sportovní kalhoty v provedení thermo.
Cyklo kalhoty – na takové kalhoty sice nedám dopustit, ale to se vozím na trošku jiném přibližovadle. Pro jízdu na koloběžce nejsou vhodné. Vložka, byť je anatomicky tvarovaná a má několik panelů, není při jízdě na koloběžce pohodlná. Navíc ji vůbec nepotřebujete, na co taky. Zadeček si přece při jízdě na koloběžce nikdy ani maličko neotlačíte. Noste je pouze, pokud mají vložku odpínací.
Tepláky – pohodlné kalhoty volnějšího střihu jsou bezesporu praktické a pohodlné, stejně jako jakékoli plátěné kalhoty, kapsáče apod. Pro sportovní jízdu a trénink bych ale spíš volila kalhoty, jejichž šířku lze u spodního okraje regulovat. Jednoduše proto, aby vám kolem kotníku příliš neplandaly.

Oblečení na koloběžku
Funkční trička jsou praktická a pohodlná

Triko, mikina, bunda
Nezbytnou součástí oblečení koloběžkáře je tričko; pro sportovní jízdu používám funkční trika s krátkým nebo dlouhým rukávem, jako druhou vrstvu pak mikinu. Pokud fouká nebo se tam nahoře rozhodli poslat dolů mokrou spršku, je praktická odlehčená větruvzdorná a nejlépe i nepromokavá bunda.

Pro bezpečnost
Zcela jistě nevyjíždějte bez přilby. Sice to nebude někdy úplně stylové, ale bezpečnost by i při tomto sportu měla být přednější. Navíc jsem na veletrhu viděla i přilby v pestrých barvách, s nádherným designem  i různých tvarech… Pokud přesto máte pocit, že k šatičkám se žádná přilba nehodí a každá dokonale pokazí váš koloběžkový outfit, pak se poohlédněte po přilbách, které vypadají jako slaměný či plátěný klobouk. Sama uvažuju, zda by takový klobouček nešel vyrobit z jedné starší přilby, které se stále (třeba se někdy bude hodit) nechci zbavit.
Jako praktický doplněk můžete nosit rukavice, používám cyklistické, v chladnějším období se mi osvědčily rukavice na běžky. Nejenže chrání ruce před otlaky a chladem, ale také zmírní následky pádu na asfalt, písek či jakýkoli jiný terén.
Co na nohy?
Nejlépe jakoukoli sportovní obuv. V té vám to půjde nejlíp, ať trénujete, jedete na výlet nebo se jen tak sem a tam projíždíte.

Je skutečně úplně jedno, v čem budete jezdit, na koloběžkování si klidně oblékněte lidový kroj, dres vašeho sportovního klubu nebo každou botu jinou… Důležité je jediné – abyste se dobře cítili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *