Cyklocomputer na kolo i na kolobku

cyklocomputerMusím se pochlubitteď v říjnu u nás byl Ježíšek. Tedy skoro to tak vypadá, i když dárek jsem dostala jen já. A bylo to takové překvapení, že se vám s ním musím pochlubit.

Dostala jsem nové počitadlo – kuličky pro odpočítávání sice nemá žádné, je úplně jiné… Trošku složitější, docela malé, ale dokonale využitelné na koloběžce a jiných přibližovadlech. Dostala jsem cyklocomputer! Ale ne ledajaký… bezdrátový s mnoha skvělými funkcemi.

cyklocomputer Sigma
Cyklocomputer na koloběžce

Cyklocomputer Sigma BC 16.12 STS má sportovně elegantní design s oblými hranami a zapuštěnými čudlíky. To je nejspíš důležité pro zachování aerodynamického tvaru, a to nejvíc ocením, až pojedu další závody… 🙂
Na designu ale asi příliš nezáleží, ostatně tyhle krabičky jsou si dost podobné. Mnohem důležitější jsou funkce. A těmi mě tohle počitadlo přímo nadchlo! I když jako žena přiznávám, že nakonec je pro mě docela dost důležitý i ten design, s úplným šeredou bych asi jezdit nechtěla. 🙂

Ale zpět k funkcím… Nejúžasnější je, že tenhle počítač lze jednoduše přehazovat mezi kolem i koloběžkou, dvěma koly nebo dvěma koloběžkami. Zkrátka mezi dvěma „stroji“ a jaké to budou, je jen na vás. Podmínkou je samozřejmě druhý držák (možná se tomu říká dok, zkrátka taková boudička na upevnění) a snímač, abyste nemuseli vše neustále přemontovávat. Pak jen v krabičce nastavíte 2 různé obvody kol a můžete vyrazit. Při debatách o ujetých kilometrech na kterékoli vyjížďce pak v téhle krabičce můžete jen „listovat“ a chlubit se výkony a celkovými kilometry ujetými na obou vašich „strojích“.

Computer má 16 funkcí, takže sledovat toho můžete spoustu, například aktuální rychlost, celkovou dobu jízdy, průměrnou rychlost, maximální rychlost, ujetou vzdálenost, ale i hodiny, teplotu… Nastavit můžete odpočítávání i stopky…

Při použití počítače na jednom či druhém „stroji“ nemusíte nic přenastavovat nebo zapínat. Stačí, když ho upnete do držáku – je chytrý a sám pozná, že už nesedí na koloběžce, ale na kole. Tedy aspoň ten můj to zatím umí a ať zachovám i trošku odborné terminologie, této funkci se říká automatické rozpoznání druhého kola. Upnutí počítače je velmi jednoduché – tachometr jen nasadíte do doku a pootočíte doprava. A dok? K jeho upevnění nepotřebujete žádné nářadí, nasadíte na řidítka a gumičkou upevníte. Sedí jak přišitý.

Jediné, co mě trošku obtěžuje, je nulování údajů z předchozí vyjížďky. Vždy je nutné postupně vymazat ne jeden údaj, ale všechny (délku cesty, čas, min. a max. rychlost). Prostě to nejde vše vynulovat jen v jednom kroku. Ale možná to má svůj smysl a někteří sportovci s tím nějak pracují.

5 komentářů

 1. Ahoj, mám od Sigmy podobný a tam jsou údaje nulovat jak jednotlivě, tak i všechny najednou. Stačí resetovací tlačítko podržet déle. Nejdříve se vynulují myslím „trip data“ a když tlačítko držím dál, tak i „tour data“, čili všechna najednou.

 2. Ahoj, Barčo, díky za tip. Hned jsem to vyzkoušela a fakt to funguje. Takže to jediné mínus, které v článku uvádím, je vlastně jen zdánlivé. Dokonce jsem pro jistotu ještě nakoukla do návodu. No a je to tam! 🙂
  A co z toho vyplývá? To co všichni známe, ale dost často neděláme (tedy možná jen někteří) – že se vyplatí pečlivě pročíst návod, nebo se k němu po čase, aspoň na chviličku, vrátit.

 3. Ahoj
  Taky mam tachometr.Sice né tak dobrej jako vy,ale 7 funkcí má.Celková rychlost,denní rychlost,průměrná rychlost,maximální rychlost,cistá doba jízdy,hodiny,automatické přeslakování funkcí.CHtěl jsem tachometr přímo na koloběžku a aby tam byli i funkce teploměr a měřič tepu,ale tento stačí.Prej je to jedno,zda je na kolo.Tachometr prej neví,zda je na kole,nebo koloběžce.Tak snat je to pravda.
  Ahoj a ať vám to jezdí
  Pa Petr.

 4. Ahoj, Petře,
  díky za komentář, opravdu je jedno, jestli tachometr/cyklocomputer namontujete na kolo nebo koloběžku. Jen musíte pro správné počítání ujetých kilometrů atd. správně zadat potřebné údaje.
  Šárka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *