I koloběh má svého šampiona

Mkulka_rozhovor_m_8_2015Na stupních vítězů stál už hodněkrát. Tady ale zmíním jen jeden jeho sportovní úspěch – Michal Kulka je totiž úřadujícím mistrem světa v koloběhu. V roce 2014 jako první Čech vyhrál na Mistrovství světa v koloběhu v Plzni tzv. dlouhý závod (32 km). A abyste věděli všechno, Michal na koloběžce projel také celou trasu Tour de France a vyzkoušel si, co znamená zvládnout trasu Paris – Roubaix, 250 kilometrů po cestách plných kočičích hlav.
Mně osobně koloběžka padla do oka docela náhodou, takže jsem zpočátku vůbec netušila, že se na koloběžkách jezdí také závody, natož mistrovství světa. Až o něco později jsem zjistila, že patříme k těm nejlepším na světě. Ale že se s jedním z těch šikovných chlapíků, kteří, než se na závodech pořádně rozjedete, jsou už o kolo napřed, osobně setkám, to jsem netušila. Byla to tak trochu náhoda, a mě pak začalo zajímat, co je ten Michal vůbec zač.

Start semifinále sprintu na MS v Plzni 2014, Michal Kulka vpravo
Start semifinále sprintu na MS v Plzni 2014, Michal Kulka vpravo

Svou první koloběžku Michal proháněl po hřišti už někdy v osmi letech, jakmile ale povyrostl, přesedlal na kolo a také na běh. Ostatně lehkou atletiku považuje za svou celoživotní vášeň, ke které se před několika lety přidal i koloběh. V roce 2010, hned jak skončil s vrcholovou atletikou, si totiž pořídil koloběžku a jako bývalý svižný půlkař začal trhat rekordy i v koloběhu…

Kolik kilometrů měsíčně/ročně najezdíš a kde jezdíš nejraději?
Průměrně za rok najezdím kolem 6–7000 km, ale například v roce, kdy jsme jeli Tour de France jsem najezdil kolem 11 000 km. A to už by bylo celkem dost i na kole :-). Nejraději jezdím v kopcích a mimo město (Křivoklátsko, Šumava) a nejčastěji, vzhledem k tomu, že žiju v Praze, jezdím po Modřanské cyklostezce. To ale spíš když není pěkné počasí, to je prakticky prázdná.

Proč sis vybral koloběžku Kickbike, byla to i tvoje první koloběžka?
Byla to první koloběžka, na kterou jsem si stoupnul, a to mě jistě ovlivnilo… V současné době jsem sice testoval více značek a tipů, ale Kickbike má prostě nejlepší stavbu rámu. K tomu dojde postupně každý, kdo Kickbike vyzkouší a hlavně ten, kdo chce závodit… Dnes mám koloběžky tři, jednu závodní, se kterou jsem vyhrál mistrovsví světa, pak jednu krosovou a jednu do města.

foto ze závodu Paříž - Rubaix
foto z tzv. Pavéčka – neznámější jarní klasiky (závod Paříž Roubaix, 250 km v jeden den a po kostkách)

Podle všeho nepatříš k těm, kteří se jen tak vozí, ale rovnou si kladeš nemalé cíle. Na koloběžce jsi v roce 2013 spolu s pěti dalšími statečnými koloběžci absolvoval Tour de France (3350 km), letos jste vyrazili na Paris – Roubaix… Na co se chystáš teď?
Je to zatím tajné, ale na 90 % to vypadá, že o nás uslyšíte v květnu v roce 2017…

Jezdíš stále pro radost nebo už je to pro tebe závodní disciplína, takže jen děláš vše proto, aby ses udržel mezi nejlepšími ? Jak často trénuješ a můžeš svůj trénink popsat?
Být nejlepší na světě je super pocit, ale titul mi už nikdo nesebere. A i když bych jej rád příští rok obhájil, trénuju pořád stejně. A po pravdě, jezdím jen pro radost. Ještě se mi nestalo, abych se jel projet a nebavilo mě to, to bych toho nechal a šel dělat něco jiného. Pro představu – skladba mého týdenního tréninkového týdne vypadá tak, že 3x v týdnu jedu koloběžku, 3x týdně běhám a na jeden den připadne posilovna. Takže i když trénuju denně, je to celkem pestrý!
Koloběžkový trénink zahrnuje i širokou paletu speciálních cviků, které zlepšují odraz, který je pro jízdu na koloběžce důležitý. Určitým tréninkem jsou i koloběžkové závody: v sezoně jsou jednou za 14 dní a i tam se snažím vyladit formu na ty důležitější velké závody. Na závodech je zajímavé, že každý závod má jiný profil trati, takže nikdy vlastně moc nevím, jestli se mi podaří vyhrát nebo budu pátý, což je na tom to nejhezčí…

Kdo tě seznámil se správnou technikou jízdy na koloběžce, kde ses ji naučil? U nás, pokud vím, zatím žádná škola koloběhu není.
Ano, je to tak, u nás jsou všichni takoví samouci. 🙂 My (kluci z koloběžkového klubu ULTIMA K.LAP TEAM) jsme měli výhodu, že jsme spousty závodů a také Tour de France jeli s Finy, kteří nás hodně naučili. Myslím, že každý začátečník by se měl alespoň na tři lekce svěřit do rukou nějakého profesionála, protože ze zkušenosti vím, že je mnohem horší odstraňovat špatný styl, než se učit nový…

Odjezd směr mise Kick France 2015 (3350 km na koloběžce v 21 etapách)
Odjezd směr mise Kick France 2015 (3350 km na koloběžce v 21 etapách)

Kdo přišel se skvělou myšlenkou koloběžkových tréninků, které jste začali pořádat?
V současné době je o tento sport velký zájem. Uspořádat tréninky napadlo mou přítelkyni Ivu Vedralovou a s kolegy Honzou Vláškem a Láďou Bartůňkem jsme pak desetitýdenní koloběžkový kurz v rámci tréninkového portálu JUST Live zrealizovali.

Pořádali jste letos také Mezinárodní setkání na Šumavě, jak se vydařilo?
Taková setkání jsou vždy naprosto unikátní, letos se na Šumavě sešlo 70 koloběžkářů z různých koutů Čech, přijeli také Holanďani, Finové, Němci a mnoho dalších. Koloběžková komunita je velmi přátelská a vždy se objeví spousty nových závodníků nebo jen koloběžkářů, kteří se chtějí zdokonalit a naučit pár vychytávek. Všem moc doporučuji!

Zdá se, že spolu s Finy patříme ke světové špičce. A to nejen vzhledem k úspěchům závodníků, ale i výrobců koloběžek. Jak si to vysvětluješ?
Myslím, že u toho přemýšlíme, koumáme nad stavbou koloběžek i nad tím, jak to udělat, abychom měli lepší odraz, lehčí a lehčí kola aj. Prostě jsme taková koloběžková laboratoř. A je to také tím, že základny závodníků v našich zemích jsou poměrně velké, takže je zde dobrá konkurence, která nás posouvá dál a dál…

Jak vidíš budoucnost koloběhu u nás? Stane se módním, přežene se a zmizí, nebo lze očekávat podobnou oblibu jako u cyklistiky či běhu?
Myslím, že budoucnost bude růžová, ale takovým masovým sportem, jako je cyklistika a běh, se nestane. Budoucnost vidím v tom, že je to velmi zdravý sport, ze kterého nebolí záda a neničíme si tolik klouby jako při běhu.

Pracuješ jako manažer ve vzdělávací společnosti, trénuješ mladé sportovce atletiku, trénuješ běh i koloběh v rámci tréninkového portálu Just live… sám se věnuješ koloběhu, účastníš se koloběžkových závodů… Jak to všechno stíháš?
Čas je pro mě to nejcennější. A tak se ho snažím využívat na maximum, v tom je klíč úspěchu. Moje pracovní krédo je: přicházet včas a odcházet včas.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně dalších úspěchů.

A na závěr vám ještě prozradím moc hezký a snad jediný rituál, kterého se Michal drží:
Na závody si nikdy s sebou nebere hodiny. Proč? Aby mu neukradly čas. 🙂

Foto: archiv Michal Kulka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *