Jak rychle ti to jede?

rychlost jízdyOtázky kamarádek a známých jsou často nevyzpytatelné. Dopředu se nikdy nepřipravíte, jen zjistíte, že i když myslíte, že víte, nevíte nic…

Před časem jsem na vyjížďce, která se neplánovaně natáhla na 45 km, setkala s kamarádkou Laďkou a jejím manželem. Příjemné setkání se neobešlo bez zvídavých otázek týkajících se koloběhu. A jedna, poměrně jednoduchá, mě celkem vykolejila. Říct, jak rychle jezdím, jsem přesně nevěděla… Do kopce? Z kopce? Po rovině – tady podél Vltavy? Váhala jsem, ale tak nějak samozřejmě plácla: asi 20km rychlostí.  Cestou zpátky mi to pořád leželo v hlavě. A tak mi nezbylo, než sledovat nejen cestu před sebou, ale i cyklocomputer na řidítkách. A to i několik dní poté.

A je to  trochu jinak! 20km rychlostí mi to jede, když se cesta malinko skloní a koloběžka frčí skoro sama. Nebo ji po rovině musím dooooost popohánět.

Do mírného kopce, tak trochu „piánko“ to jede +- 10 km rychlostí, když zaberu, jede to ještě o kousek víc. Když je to víc do kopce, desítkou nejedu ani náhodou, plahočím se sedmičkou a někdy dokonce jízdu zaměním za procházku. Nebo běh.
Stejně jako do kopce i po rovině je třeba stroj popohánět. Po rovině to jde snáz. Čím víc za to vezmu, tím víc jedu, obvykle tak 12–15 km/hod. Obvyklá pohodová (turistická) rychlost je prý kolem 16–18 km/hod. Ale nevím, ač se snažím sebevíc, já tu pohodu při tomhle tempu většinou vyhlížím marně.

rychlost jízdy
Foceno za jízdy při 15km rychlosti

Jezdím, jak to jde, většinou záleží, co mě žene, kam jedu, kolik mám času, kolik km ještě chci ujet či kolik mě jich ještě čeká… Koloběžku používám hlavně ke sportovnímu tréninku, místo různých aerobních aktivit. Takže se snažím aspoň část tréninku jezdit sportovně, rychlostí mezi 16–20 km/hod. Trénovanější koloběžkáři prý jezdí kolem 24 km/hod. a někteří dokonce víc jak 30km rychlostí. Přes tu dvacítku to taky občas zkouším, ale přiznávám, že běh na krátké tratě mi vždy vyhovoval víc. A to platí i pro koloběh, běžím rychle, ale v rychlejším tempu vydržím jen chvíli.

Zato z kopceeee! To je pohoda! Jede to samo! Čím je kopec prudší, tím je jízda rychlejší. Pochopitelně! Při rychlosti kolem 22 km, možná i 23 km/hod. se ještě snažím přidupávat, při vyšší rychlosti se mi noha, která by chtěla koloběžku ještě trochu popostrčit, spíš jen plete. A protože si ji nechci nechat utrhnout (s jednou by se pak jezdilo špatně), raději si to jen užívám. Držím řidítka a snažím se, jak se říká „mít kontrolu nad vozidlem“.
A také postupně překonávám rekordy (ty své). Když se mi to rozjelo a na displeji se objevilo 35, docela to svištělo. Pod kopcem jsem se svým výkonem s radostí pochlubila! Nicméně ve svém věku už asi kaskadér nebudu, a tak jsem také hlásila, že po vyšší rychlosti netoužím. O pár týdnů později se mi to ale, shodou okolností z toho samého kopce, rozjelo ještě o něco rychleji. Jela jsem… 45km rychlostí.  Ale tenhle rekord už asi překonávat nebudu! Pak už raději dokonale otestuji kvalitu svých brzdových špalíků.

Takže, Laďko, tak nějak mi to jezdí…

15 komentářů

 1. Ahoj, Petře,
  díky za odpověď. Určitě se kdykoli ozvi a taky dej za čas vědět, jak rychle ti to jezdí, jestli se zlepšuješ a tak vůbec…
  Krásné jaro a pohodové ježdění,
  Šárka

 2. AHOJ TAKY PŘIDÁM JEDEN PŘÍSPĚVEK
  TAK PEŤO,S TOU TVOJÍ RYCHLOSTÍ JE TO JAKO Z BĚHEM.KDO ZAČNE BĚHAT UBĚHNE MALEJ KOUSEK A JE UDEJCHANEJ A NEMŮŽE.PAK ALE ČASEM UBĚHNE VÍC A VÍC A UDEJCHANEJ NENI A BĚHÁ V POHODĚ.TAK TO JE I S KOLODUPEM.

  JINAK JÁ MÁM KOLOBĚŽKU UŽ 2ROKY A PŘI ZATÁČENÍ SI POŘÁD NAJÍŽDÍM.NA KOLE ZATOČÍM V POHODĚ,ALE NA KOLOBĚŽCE SI POŘÁD MUSIM NAJÍŽDĚT. 🙁

  JINAK Z KOPCE JSEM FRČELA 52KM.V.H. A PAK JSEM RADČI ZAČLA PŘIBRŽĎOVAT.ŇÁK JSEM SE ZAČLA KLEPAT A TŘÁSLI SE MI RUCE.

  MĚJTE SE HEZKY A AŤ VÁM TO DUPE
  NO A JAK SE ZDRAVÍ KOLOBĚŽKÁŘI: TRHŇI SI NOHU 🙂

 3. Ahoj, Mirko,
  děkuji za komentář, vysvětlila jsi to moc hezky…
  Krásné jaro a ať ti to pořád dobře jezdí,
  Šárka

 4. Ahoj
  28.3 jsem psal že mam koloběžku 14 dni a že jezdim těch 10-12 km v h.
  No a ejhle.Už po rovince jedu těch 15-18 km v h. Ale pohodová projížďka je těch 13 a stačí.Nikam nechvátám.Mirka má pravdu co píše víš v komentáři.Už i puštění jedné ruky mi nedělá problém.
  Takže jen doporučuji vyjížďku na kolobrndě.
  Ahoj a hodně najetých kylometrů.
  Ahoj Petr

 5. Ahoj, Petře,
  děkuji za komentář – info o tom, jak ti to dnes jezdí. Jsem ráda, že děláš pokroky a že tě jízda na koloběžce stále baví. Tak ať ti to pořád dobře jezdí!
  Šárka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *