Je nutné střídat nohy?

nohyJízda na koloběžce je celkem jednoduchá. Ale když techniku jízdy aspoň maličko teoreticky nastudujete a pak aspoň trochu z toho prakticky využijete, bude se vám jezdit líp.

Asi to není nutné, já to ale po první vyjížďce udělala. Zkrátka sedla jsem si k internetu a hledala. Našla jsem informace k technice jízdy, fotky i videa, takže i v pohybu uvidíte, jak se vlastně správně jezdí, co vše se dá a co a jak se má.

Co vás asi bude pro začátek nejvíce zajímat je správný postoj a určitě padne i otázka „Mám střídat nohy?“ No jasněže ano, bez toho daleko nedojedete. A ač se to nezdá, při jízdě vás bude pokaždé víc bolet ta noha, na které stojíte. Při každém odrazu totiž stojná noha dřepuje, takže by vás po delší jízdě bez střídání pěkně bolela a asi byste nijak daleko nedojeli. Takže střídejte!

A jak často? Na prvních vyjíďkách jsem střídala nohy po 6 odrazech, při jízdě do kopce po 3 odrazech. To jsem někde vyčetla jako doporučení a osvědčilo se mi to. Jen jsem během prvních jízd nedělala nic jiného, než že jsem počítala. Soustředila jsem se na to, abych správně stála, měla mírně pokrčené ruce v loktech a dívala se před sebe. Kromě toho všeho jsem se musela naučit, jak nohy na stupátku bez karambolu, bez zastavování a v tu pravou chvíli vyměnit. Zkušení borci nohy vyměňují přeskokem, ale to přiznávám, ani po 500 ujetých kilometrech nepoužívám. Vyzkoušela jsem si to, ale bezpečněji se cítím při výměně nohou vytočením.

Výměna nohou
Jak nohy na stupátku vyměnit, jsem si nejprve vyzkoušela bez koloběžky, na zemi, abych si ujasnila, jak celá výměna probíhá. A pak teprve to přišlo naostro! Doporučuji první výměny praktikovat při velmi pomalé jízdě na rovném terénu.

Teď už to funguje samo, automaticky. A jak na to? Stojnou nohu (tu na stupátku) vytočte špičkou ven (na svou stranu), váhu nejprve přeneste na patu a nohu vytočte. Je-li to pravá noha, tak špička míří doprava, je-li to levá, pak doleva.

nohy střídání
Výměna nohou

Vytočením špičky uděláte na stupátku místo druhé noze, která po předchozím odrazu míří na stupátko. Špičku této nohy postavte na místo po původní noze (špičce), tu současně ze stupátka sundejte a přesuňte ji k odrazu. Noha, která je teď špičkou na stupátku se pootočí a došlápne na stupátko celou svou plochou (celým chodidlem). To je celé.

Zdá se vám to složité? Ale není, celé se to dá zvládnout na počítání do tří:
1. Špičku stojné nohy vytočte ven
2. Špičku druhé nohy přesuňte na uvolněné místo
3. Stojná noha opouští stupátko a druhá noha se na stupátku srovná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *