Jízda po cyklostezce

cyklostezka_m_5_2015Nevím jak vy, já na koloběžce jezdím, kde se dá. Jezdívám po silnicích a silničkách mimo město, po turistických cestách i cestou necestou… A také celkem často využívám cyklostezky, i když to má svá úskalí.
Při pěkném počasí, o víkendech nebo odpoledne a podvečer, se ale pražským cyklostezkám snažím vyhnout. Je tu na mě moc plno. Cyklostezku užívají chodci, cyklisté, bruslaři, pejskaři, lidé s kočárky i koloběžkáři. Potkáte tu dospělé, seniory i děti. Není se co divit, vyasfaltované cesty jsou oddělené od automobilového provozu, takže se na nich všichni mohou celkem bezpečně pohybovat, sportovat a vyřádit se. Pokud jsou ovšem všichni ohleduplní a dodržují pravidla, která na cyklostezkách platí. A to je bohužel někdy problém a já si můžu hlavu ukroutit. Na co narážím nejčastěji?

cyklostezka - piktogramy
cyklostezka se společným provozem pro chodce a cyklisty

1. Na bezohlednost bruslařů – sama jsem na in-linech donedávna jezdila, takže vím, že není jednoduché jezdit na stezce při větším provozu, rychle zabrzdit, zvládnout jízdu z kopce ani se vyhýbat dětem či pejskařům. Přesto se někteří bruslaři často chovají, jakoby na stezce byli sami. Počítejte s tím, že bruslaři, přestože se pohybují v pravé části stezky, při bruslení zabírají největší šířku stezky, mění svůj průjezdný profil (při jízdě se přesouvají zprava doleva) a často jezdí poměrně rychle. Takže pozor hlavně při míjení a předjíždění.

2. Přestože každý cyklista ví, že se jezdí vpravo a v autě se při rozjezdu podívá do zrcátek, na cyklostezce jakoby to bylo jedno. Mnoho cyklistů zapomíná, že při vyjíždění od kraje je nutné zkontrolovat situaci za sebou a podívat se, jestli tam zrovna někdo nejede. Bohužel to dělají nejen děti, ale i dospělí. Proto, když se blížíte k jezdci stojícího u kraje stezky, raději zbystřete a sami se na koloběžce při vyjíždění od kraje stezky vždy  ohlédněte.

3. Přestože jsou chodci nejpomalejším a asi nejzranitelnějším účastníkem pohybu na cyklostezkách, svá pravidla často neznají a někdy slovní potyčky končí rázným „…se nezblázni!“ No nezblázním, ale štve mě to. Nejenže jsou někteří chodci schopní z ničeho nic změnit směr chůze, zastavit se a povídat si v nejužším místě stezky, ale hlavně chodí, kde se jim chce. Takže, a moc prosím, pošlete to dál – po stezkách s odděleným provozem se chodí v pruhu vyznačeném pro chodce a na cyklostezce se společným provozem pro chodce a cyklisty, se chodí VPRAVO! Přestože jsou pruhy sem a tam často odděleny přerušovanou čarou uprostřed stezky a na zemi jsou směrové piktogramy chodců a jízdních kol, štrádují si to chodci dost často v protisměru.
Co s tím, nevím… Občas řeknu, požádám, upozorním… občas se nemám zbláznit, občas snad vyvolám zamyšlení a také často mávnu rukou a zakroutím hlavou.

Jednu dobu jsem si nebyla jistá, piktogramy na zemi jsou sice jasné = chodci i kola tam a v opačném směru zase zpátky… Ale realita je často jiná… Na jaře se mi ale dostala do ruky skvělá publikace Česko cyklistické, které vydal Státní fond dopravní infrastruktury. V téhle Malé encyklopedii cyklistické infrastruktury (návod na použití prostoru na kole i bez něj), jak zní podtitul, najdete snad vše o cyklistických dopravních opatřeních, pravidlech pro cyklisty na pozemních komunikacích i pohybu cyklistů, chodců a bruslařů na všech typech cyklostezek. Slovní vysvětlení je doprovázeno barevnými fotografiemi, takže je vše názorné a snadno pochopitelné.
A protože i na koloběžce jste účastníkem silničního provozu – jste zkrátka jako kolo, i když nemáte přehazovačku a nemůže vám spadnout řetěz – využije tuhle publikaci i každý koloběžkář.

10 komentářů

 1. Také jsem nevěděl jak se správně pohybovat pěšky na cyklostezce. Později jsem se dozvěděl, že mám chodit vpravo. Nezdálo se mi to, ale přesto jsme s manželkou šli spořádaně při pravém okraji. Cyklisté i bruslaři nás předjížděli, sluníčko svítilo, prostě pohoda. Najednou obrovská rána a já ležel na zemi, jedna dívka se dívala jinam než měla a výsledkem jsou má bolavá záda.
  Lituji, ale pokud příště budu muset jít po cyklostezce, půjdu tak, abych mohl reagovat na hrozící srážku.

 2. Ahoj, Jaromíre,
  děkuji za komentář, chápu vás, taková nehoda je hodně nepříjemná, přesto mi přijde pohyb v jednom směru cyklostezky lepší. A možná i bezpečnější. Karamboly se bohužel někdy stávají.
  V poslední době mám pocit, že je pohyb po některých cyklostezkách, zvlášť v týdnu v odpoledních hodinách a o víkendech, takových nebezpečí plný. A často je úplně jedno, na které straně jdete. Cyklostezka bývá přeplněná a tam, kde se potkávají cyklisté, koloběžkáři a pejskaři se psy na dlouhém vodítku, to chce být skutečně ve střehu.

  V poslední době me překvapují hlavně maminky a tatínkové s malými dětmi, které pouštějí „úplně na volno“ a předpokládají, že se o bezpečí jejich dětí postarají všichni kolemjedoucí, a ne oni sami. Takový dvouletý capart je schopen změnit směr a rychlost pohybu během zlomku vteřiny a hlavně úplně nečekaně. Zažili jsme to už hodněkrát a vrcholem byla příhoda, kdy maminka na větu „Pozor, chlapeček uprostřed stezky!“, kterou jsem upozorňovala rychlejedoucí cyklisty za sebou, reagovala sdělením „ale to je holčička“ a nic víc. Jako kdyby přejetá holčička byla něco jiného než přejetý chlapeček. 🙂
  A co tedy s tím? Jedině vzájemná ohleduplnost a předvídavost.

 3. Josef svejk
  není nic jednoduššího než se chvat jak na silnici kola jezdi vpravo chodci vlevo chodec i cyklista mají
  osobě přehled a chodec má vždy možnost ustoupit stranou

 4. Dobrý den,
  jsem chodec i cyklista a tudíž se snažím problematiku pohybu po cyklostezkách (cyklostezkách/stezkách pro chodce) posuzovat pohledem obou skupin. Velmi často využívám jako chodec cyklostezku kombinovanou se stezkou pro chodce. Na zemi zde žádné piktogramy nejsou.
  Minulý týden jsem zde šel po pravé straně a předjel mě cyklista, a to tak těsně, že mě zachytil řídítky za rukáv bundy. Samozřejmě jsem se lekl a slovně zareagoval (slušně a úměrně dané situaci). Opovědí mně bylo: „Choď po druhé straně!“ V té chvíli na cestě nebyl nikdo další, všude dost místa na bezpečné předjetí! Dnes, když jsem šel po levé straně, mně cyklista v protisměru „poučil“, že jdu po nesprávné straně. Přitom jsme se již z velké vzdálenosti vzájemně viděli a na vyhnutí bylo dost času i prostoru. Mohu jednoznačně potvrdit, že pro chodce je daleko bezpečnější se pohybovat po levé straně cyklostezky a mít dopředu přehled než rychle jedoucího cyklistu za zády, který při předjíždění v tom lepším příp. chodce pouze vyleká. Chodec totiž většinou přijíždějícího cyklistu zaslechne až na poslední chvíli. Částečným řešením je používání zvonků, ale s dostatečným předstihem a ne až těsně za zády chodce. V této souvislosti mě pobavil v jedné diskuzi příspěvek „odborníka“, který doporučoval chodcům pohybovat se po kombinovaných cyklostezkách „stejně jako na silnici – a to vpravo“!!? Tak nevím, zda se něco nezměnilo. Závěrem bych chtěl říci, že v příp. pohybu chodců a cyklistů velmi rozdílnými rychlostmi po jedné straně ve stejném směru to rozhodně nemůže být (zejména pro chodce) bezpečné a je určitě lepší, když oba účastníci takového provozu mají o sobě vzájemně dostatečně dopředu přehled. V opačném příp. je chodec vždy vydán „napospas rozmaru“ zezadu přijíždějícího cyklisty.
  P.S. Kapitolou sama o sobě jsou „vykecávající se“ cyklisté jedoucí v jednom směru vedle sebe, a to jak na silnici tak na cyklostezkách – o „sportovcích“ na kolečkových bruslích ani nemluvě!

 5. Hezký den, Pavle,
  děkuji za Váš komentář, musím přiznat, že v poslední době se čím dál víc setkávám se stejným názorem – raději jít v protisměru a mít přehled a možnost nějak zareagovat, protože je to, zdá se, bezpečnější.
  Možná i časem dojde ke změně pravidel, zvlášť, když cyklostezky bývají přeplněné a setkávají se tam všichni – cyklisté, koloběžkáři, chodci, pejskaři, bruslaři, rodiče s dětmi…

  Myslím, že by se řadě karambolů a nepříjemných situací dalo předejít, jen to od každého vyžaduje, zvlášť v některých úsecích cyklostezek, maximální ohleduplnost. Jenže ta, mám pocit, se postupně někam vytrácí. Bohužel!

 6. Dobrý den,

  jsem cyklista i chodec. Abych řekla pravdu ten kdo tvořil tato pravidla (chodec vpravo a cyklista v zádech) nepoužil mozek a bohužel vede to k přímemu ohrožení chodců i cyklistů. Protože zdraví je mi přednější, chodím tak, abych měla přehled o pohybujícím se vozidle (kole) před sebou – tudíž vlevo. Bohužel většina lidí, které používají stezky na bezpečnost nehledí, teď jedu (jdu) já a všichni mi uhněte, abych náhodou nemusela změnit směr pohybu. To samé je pak, ale i na silnici. Nehledě na to, pravidla jak se chovat na komunikacích (jak pro auta, tak pro kola) by měla být stejná. Pak totiž řešíte, že i na silnici máte chodce ve špatném směru.

 7. Dobrý den,
  jezdíme s manželem často na kolech, občas využíváme i jako „pěšáci“ cyklostezky se společným provozem pro pěší a cyklisty, které nejsou odděleny pruhem. Několikrát se nám stalo, že na nás cyklista volal, že jdeme po levé straně stezky nesprávně, neboť na stezce se chodí vpravo. Pročetla jsem si proto několik názorů na internetu, které doporučovaly – chodit vpravo i chodit vlevo. Jít vpravo a spoléhat se na svižně jedoucího cyklistu nebo na ještě neobratné dítě, že do mne nenarazí, by mě stálo opravdu hodně přemáhání. Po přečtení prvního příspěvku v této diskusi vpravo na stezce určitě chodit nebudu, není to bezpečné a nemá to logiku. Pokud je opora v zákoně (a nejde jen o výklad), měli by se zákonodárci alespoň jednou po frekventované stezce projít, možná by pak našli důvod, proč ho změnit. Přeji všem hodně bezpečně najetých i našlapaných kilometrů, Zdena

 8. Hezký den, Marcelo a Zdenko,
  děkuji za Váš komentář a názory. Stejných názorů jako jsou ty Vaše v poslední době přibývá… Nejspíš proto, že se ohleduplnost a pozornost z cyklostezek nějak vytrácí a je jí čím dál míň. Takže souhlasím, že na přeplněné cyklostezce se chodec při chůzi vlevo cítí se bezpečněji – má větší přehled a může lépe a rychleji reagovat.
  Podle mých zkušeností ale nebývá vina vždy jen na straně cyklistů a koloběžkářů, chodci se také často chovají nevypočítatelně, někdy neplánovaně změní směr, kamarádky často chodí nebo stojí i v nejužším místě vedle sebe…, zvláštní kapitolou jsou pejskaři, maminky s kočárky… Často nezbývá než raději zastavit. A jestli se situace zlepší? Těžko říct…

  Jinak pohyb po cyklostezce řeší zákon 361/2000 Sb., § 53 a § 57, řadu materiálů k bezpečnosti na cyklostezkách atd. najdete na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury – např. pod odkazem https://www.sfdi.cz/poskytovani-prispevku/cyklisticke-stezky/cyklo-pesi-balicek/ v části PR a osvěta.

  Přeji Vám projížďky i procházky plné pohody a bez karambolů,
  Šárka

 9. Zdravím, dovoluji si upozornit, že pro chodce pravidlo chůze po pravé straně na cyklostezce (a ani chodníku) neplatí… zákon č. 361/2000 Sb., mluví jasně cituji: § 53 odst. (4) „Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou „Stezka pro chodce a cyklisty“, nesmí chodec ohrozit cyklistu jedoucího po stezce.“ – takže zákon mluví o jediném a to o tom, že chodec nesmí ohrozit cyklistu jedoucího po stezce a o tom jestli má jít po levé a nebo po pravé straně zákon nic neříká… (jestli v zákoně najdete paragraf který nařizuje chůzi po pravé straně a který jsem přehlédl tak prosím o citaci).
  Zákon totiž pro chodce stanovuje stranu po které mají jít jen ve dvou případech a to když jdou po silnici kde není chodník (levá strana) a nebo když nesou předmět který by ohrožoval lidi na chodníku (a to je po pravé krajnici a nebo po pravé straně silnice…).

  a ještě odcituji část článku z webu https://www.damynakole.cz/2017/04/vybusne-tema-chodci-cykliste-jedne-stezce/ která se týká pohybu chodců – „Zákon stanoví, že se cyklisté a chodci nesmí vzájemně ohrozit. Jenže zatímco cyklisté musí podle zákona jezdit vpravo, pohyb chodců není stanoven, takže mohou chodit vlevo i vpravo. To je ostatně jedna z věcí, která je na stávajícím zákonu značně kritizovaná.“

  A čistě pro jistotu odcituji ještě letošní článek z oficiálních stránek města Blanska: „Cyklista se zde musí pohybovat vždy vpravo ve směru jízdy, s výjimkou objíždění, předjíždění, otáčení, odbočování a vjíždění na stezku; při tom nesmí ohrozit chodce jdoucí po stezce. Naproti tomu směr pohybu chodců zde zákon neupravuje; chodci jsou povinni chovat se ohleduplně k cyklistům a umožnit jim bezpečný průjezd. Chodci by se zde zbytečně neměli zastavovat a už vůbec ne v hloučcích, aby neblokovali pohyb cyklistů a ostatních chodců. Totéž platí pro bruslaře.“

  https://www.blansko.cz/clanky/2018/04/blanensti-predkladaji-verejnosti-pravidla-pro-provoz-na-cyklostezkach

  Takže ač jsem našel dost stránek které stejně jako zde říkají, že chodec je má chodit po pravé straně tak po kontrole příslušného zákona jsem takové ustanovení skutečně nenašel… takže dokud nedojde ke změně zákona č. 361/2000 Sb., tak na jaké straně cyklostezky (to stejné pro info platí i pro chodník tam také není legislativně stanovena strana po které MUSÍ chodec jít) mají chodci chodit není v ČR nijak legislativně upraveno 😉

  Jinak jen pro info aby bylo jasné jak moc velký zmatek v tomto funguje posílám odkaz na článek kde se mluví zase o tom, že se musí chodit po levé straně (zákon se od loňska samozřejmě neměnil, takže i ten článek je špatně…). https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/lide-na-cyklostezkach-casto-chodi-po-spatne-strane-20170412.html

 10. Hezký den,
  děkuji za Váš komentář a za citace a informace k pohybu na cyklostezce. Zdá se, že zmatek v tom je opravdu veliký… Zatím asi nezbývá než jezdit ohleduplně a s velkou opatrností.
  Šárka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordPress spam blocked by CleanTalk.