Koloběh – velmi účinný způsob cvičení

jízda na koloběžceKoloběžka je skvělý dopravní prostředek. Jezdit s ním můžete po městě, na krátké i dlouhé výlety, na cesty přírodou, za pamětihodnostmi, zkrátka jak je libo. Ale pro mě je koloběžka zejména zdravé a velmi účinné cvičení.

I když nákup koloběžky byl v mém případě tak trochu impulsivní (prostě láska na první pohled), pořídila jsem si ji hlavně s vidinou zábavnějšího tréninku a trošku jiné formy cvičení. Nejsem žádný sportovní fanatik, ale sport je samozřejmou součástí mého života. Ani snad nebudu vyjmenovávat, co vše jsem vyzkoušela, čemu se věnovala, co dělala závodně. V každém případě z toho všeho zbyla láska ke sportu a aktivnímu způsobu života. Ale samosebou jsem i pohodlná, občas se mi nechce a hledám výmluvy. Jenže se hýbat musím. Nejen proto, že tak dokonale „vyčistím“ hlavu a přijdu na jiné myšlenky, ale také ze zcela jiného důvodu.
Za prvné – jsem žena.  Za druhé – mám sedavé zaměstnání a za třetí – naneštěstí jsem majitelkou postavy, která nedělá radost snad žádné ženě. Je to řekněme typ slovanský (na pracovišti sportovní medicíny tomu říkaly, a moc hezky to neznělo, gynoidní typ a v ženských časopisech se většinou píše o postavě tvaru hruška). Tak to už si teď asi představíte všichni. Prostě v partiích od pasu dolů se mě tukové buňky a tukové polštářky neustále zuby nehty drží. Když nějaké kilo přiberu a nemusí jich být moc, pocítím to jenom tam. Že bych přibrala kolem zápěstí nebo mohla být pyšnější na svůj dekolt, to ani náhodou. Jediné co na ty odolné nechtěné nájemníky mého těla platí, je zdravá životospráva a pohyb.

jízda na koloběžce
Jízda na koloběžce – zábava i cvičení

A teď zpátky ke koloběžce. O účincích koloběhu jsem se sice nejvíc dočetla, až když koloběžka stála v předsíni a čekala na první vyjížďku, zato teď mohu vše z vlastní zkušenosti potvrdit. Funguje je to! Jízda na koloběžce skutečně trénuje celé tělo, formuje svaly a podporuje spalování tuků. A to i v těch partiích, na které jen tak něco neplatí. Zní to jako klišé, ale mám i několik přesvědčivých argumentů: nosím teď kalhoty o jedno číslo menší, hýžďové svaly získaly mnohem hezčí tvar a proporce, dopřávám si mnohem víc než dřív a občas si dokonce bez výčitek  pochutnám na takové kalorické bombě jako je zákusek, čokoláda nebo koláč.

Ale aby bylo jasno: nic není zadarmo! Jízda na koloběžce je zábava, při které můžete zhubnout, ale také hubnutí a touze po hezčím zadečku musíte vyjít aktivně vstříc.

Co si pod tím představit?
Jezdím často. Jezdím pravidelně několikrát týdně, jak mi čas, pracovní povinnosti a počasí dovolí. Zpočátku to byly jen 10km vyjížďky, později jsem trénink natáhla na 16–25 km.
Občas jízdu na koloběžce doplním cvičením ve fitness parku v přírodě (jezdím okolo), ale jinak různé posilování a cvičení vymýšlím a praktikuju přímo na koloběžce. Časem vám je ráda představím. Na jiné cvičení mi ale čas nezbývá. Někdy vyjedu na kole, ale  in-line, svižné procházky a ne moc oblíbený běh se v mém životě staly jen doplňkovými sporty, o kterých vím, ale letos je od jara nepřetržitě zanedbávám. Hlavu si s tím ale nedělám…

Koloběžka je zkrátka koloběžka!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *