Koloběžky Yedoo jedou!!!

yedoo_mm_20160816Jinak se to snad ani nedá napsat. Nejenže firma už na letošním veletrhu For Bikes představila novou řadu koloběžek Yedoo Alloy v čele s koloběžkou Wolfer, ale za tuto koloběžku dokonce před pár týdny získala ocenění Red Dot Award Winner 2016 v kategorii produktového designu. A protože je už od začátku prázdnin nová modelová řada koloběžek v prodeji, požádala jsem Dana Piláta, ředitele a majitele firmy, která koloběžky Yedoo vyrábí, o rozhovor.

Dan Pilát - ředitel a majitel firmy, která koloběžky Yedoo vyrábí
Dan Pilát – ředitel a majitel firmy, která koloběžky Yedoo vyrábí

Ačkoli vystudoval stavební fakultu, obor navrhování staveb, náhoda ho přivedla k obchodu se sportovním zbožím a ke koloběžkám, které dnes se svým týmem vyvíjí, vyrábí a pod značkou Yedoo úspěšně prodává nejen doma ale i v zahraničí.
Přestože je jeho firma úspěšná, Dan Pilát neustále hledá jak a kam se posunout dál. A protože pevně věří tomu, že spolupráce mezi techniky a designery dává smysl, do vývoje nových koloběžek zapojil ty nejlepší z nich – Jakuba Bostla, konstruktéra a koloběžkového nadšence, Jaroslava Juřicu, známého průmyslového designéra a špičkové grafiky Zuzanu Lednickou a Ondřeje Kahánka ze Studia Najbrt.
Výsledek můžete už dnes posoudit sami, a tak zajděte co nejdříve koloběžky Yedoo Alloy alespoň okouknout!

Jste sám koloběžec? Kolik toho ročně najezdíte a na jaké koloběžce jezdíte?
Na koloběžce toho v běžných dnech moc nenajezdím. Co je ale moc fajn, když někdy vyjedeme celá rodina. Koloběžku si tak užiji nejvíce o dovolené. Před třemi lety na Tour de France i moji synové na koloběžce ujeli přes 50 km za den, víc než co kdy v životě na kole. A vzpomínají na to jako na velkou událost dodnes. A na čem jezdím – na našem oblíbeném modelu městské koloběžky Yedoo Mezeq, moc se ale už těším až pořádně vyzkouším naše nové hliníkové modely, zatím jsem je jen testoval.

Yedoo, to jsou koloběžky, odrážedla a dětská kola
Yedoo, to jsou koloběžky, odrážedla a dětská kola

Plánoval jste na počátku tolik různých koloběžek a dětských vozítek, snil jste o tak velké produkci?
Od prvního prototypu naší koloběžky, kterou jsme sestavili doslova na koleni, uběhlo už téměř 20 let. Tehdy jsme nevěděli, zda uspějeme, ale vývoj vlastních produktů dal naší činnosti nový smysl a směr. Samozřejmě také přinesl výzvy, o kterých jsme na začátku neměli ani tušení. Ale počet vyrobených kusů není nejdůležitějším kritériem, i když nás narůstající výroba samozřejmě těší a je známkou, že jdeme správnou cestou. Největší výzvou jsou pro nás reakce našich zákazníků versus naše schopnosti – tedy vývoj. Dnes nás zaměstnávají nejen zmíněné inovace, ale třeba i to, jak udržet konzistentnost značky i v jiných geografických končinách.

Výroba koloběžek Yedoo
Výroba koloběžek Yedoo

Kolik koloběžek ročně vyrobíte?
Mezi Yedoo výrobky nepočítáme jen koloběžky, ale také odrážedla a dětská kola. Celková roční produkce se pak pohybuje v rozmezí cca 40 až 70 tisíc kusů. Loni nám prodej kvůli nepříznivému vývoji směnných kurzů a situaci v Rusku v některých zemích trochu poklesl, ale i tak to byl velmi úspěšný rok. Ve vývoji a inovacích jsme se posunuli o velký kus dopředu. Dokončili jsme vývoj sportovních koloběžek s hliníkovým rámem Yedoo Alloy, finalizujeme kolekci nových dětských koloběžek a s radostí sledujeme, jak si vedou naše inovovaná odrážedla. Vypadá to, že letošní a příští rok budou stát za to. 🙂

Výroba koloběžek Yedoo
Výroba koloběžek Yedoo

Kde koloběžky vyrábíte? Často se zmiňuje Čína a řada lidí z toho tak nějak samozřejmě vyvozuje horší kvalitu. Jak to tedy je?
Všechny naše koloběžky, odrážedla i dětská kola vymýšlíme, navrhujeme a vyvíjíme zde v Čechách, výrobu pak máme na jihu Číny poblíž města Kanton. Důvodem pro tuto volbu byla nejen lokace většiny značkových subdodavatelů komponentů, ale i výrobní kapacita a možnosti výroby. Například technologie protlačovaných hliníkových profilů, i způsob lakování užité při výrobě naší nejnovější kolekce koloběžek Yedoo Alloy, jsou v Evropě zatím téměř nedostupné.
Výroba v Číně kvalitu našich koloběžek nijak nesnižuje, ostatně, v Číně nebo v dalších zemí Asie vyrábí i většina předních světových výrobců. My jsme na úplném začátku koloběžky pouze dováželi, ty ale ve většině případů nevyhovovaly našim představám. Ve spolupráci s jednotlivými subdodavateli jsme je tedy začali vylepšovat a časem si našli továrnu, která byla schopná naše návrhy realizovat a zároveň akceptovat všechny naše požadavky na výrobu i kvalitu. Přesto jsme pokaždé, kdy se spouští nová výroba, u celého procesu, abychom měli jistotu, že vše probíhá tak, jak má.

Do kterých zemí koloběžky vyvážíte a kde je o ně největší zájem?
Zahraniční prodej se na našem celkovém obratu podílí asi 45 %, koloběžky a odrážedla dodáváme téměř do čtyřiceti zemí světa. Přirozeně jsou to zejména velké země a země příznivé pro toto odvětví zábavy. Největší partnery tak máme ve většině zemí Evropy, ale zajímavé trhy pro nás jsou například i v USA, Rusku, Japonsku nebo na Novém Zélandu a v Austrálii.

Koloběžka Yedoo Wolfer
Koloběžka Yedoo Wolfer

V červenci jste uvedli na trh zcela novou modelovou řadu koloběžek Yedoo Alloy. Jak dlouho jste koloběžky připravovali a co bylo nejtěžší?
Nejtěžším úskalím při vývoji těchto modelů se nakonec ukázal samotný cíl nebo spíš jak velký cíl jsme si zvolili. Celý vývoj a příprava výroby tak trvaly neuvěřitelných pět let. Finální řešení nových hliníkových modelů je ale opravdu originální a domníváme se, že přispěje k výraznému posunu ve vnímání koloběžky jako alternativního dopravního prostředku.

Koloběžka Yedoo Friday
Koloběžka Yedoo Friday z nové řady Alloy

Nové modely se totiž mohou pochlubit řadou konstrukčních předností, které se ve světě koloběhu doposud neobjevily. Jde hlavně o zcela inovativní na trhu dosud nepoužitý typ rámu z protlačovaných a ohýbaných hliníkových profilů. Ty byly navrženy tak, aby dokonale vyrovnávaly svislé i boční tlaky, které vznikají při jízdě u tak velkého rozvoru kol. Díky tomu má rám i při své nízké hmotnosti ideální tuhost. Další předností je malá nášlapná výška stupátka, kterou lze navíc pomocí dvojitého úchytu zadní vidlice snadno přizpůsobit výšce terénu. Díky lichoběžníkovému tvaru stupátka lze pak koloběžku v zatáčkách bez obav pěkně naklonit. Velkou pozornost jsme věnovali i detailům jako je umístění protiskluzových proužků v drážkách na stupátku, které si každý může uzpůsobit podle svých potřeb. Originálních vychytávek je opravdu mnoho…

Yedoo Alloy
Yedoo Alloy – koloběžky pro všechny milovníky koloběhu

Pro koho je nová řada určena? Uvažujete rozšířit svou cílovou skupinu a oslovit i koloběžkové sportovce a závodníky?
Všechny naše koloběžky vyrábíme pro všechny, které jízda na koloběžce především baví. Nová řada koloběžek Yedoo Alloy tak pokrývá skupinu uživatelů od lidí žijících a pohybujících se po městě, přes výletníky, cestovatele a dobrodruhy, až po ty, kteří koloběžce a závodění na ní propadli.
Nová řada sportovních koloběžek Yedoo Alloy obsahuje pět modelů: Yedoo Wolfer s koly 28“/20“ a špičkovými komponenty je určen především pro závodníky a velké sportovce. Yedoo Trexx s koly 26“/20“ a malinko zvýšenou nášlapnou výškou a širšími pneumatikami je ideální jak pro cestovatele a dobrodruhy, tak pro ty, kteří si chtějí o víkendu pořádně protáhnout tělo. Yedoo Dragstr a Rodstr s koly 20“/20“ a 20“/16“ a kompaktnějšími rozměry oceníte pro jejich rychlost, lehkost a skladnost. A Yedoo Friday s koly 16“/16“ je obdobou naší Yedoo City pro volný čas a jízdu po městě.

Jakub Bostl a  Jaroslav Juřica při práci
Konstruktér Jakub Bostl a designér Jaroslav Juřica při práci

Design nové řady je jiný než dosavadní známé koloběžky Yedoo. Měl jste nějakou představu nebo jste vše s důvěrou svěřil vývojovému týmu?
V současné době, ale i v budoucnu, chceme vyrábět více produktových řad. Důvodem proto jsou jak rozdílné zkušenosti uživatelů s koloběžkami, tak ceny konkrétních modelů. Z hlediska konstrukce tak ve stručnosti můžeme mluvit o tzv. „třítrubkové a dvoutrubkové“ konstrukci rámu pro levnější modely a „jednotrubkové hliníkové konstrukci“ pro nejvyšší modelovou řadu. Na vývoji nových modelů se podílelo více lidí, je to výsledek práce celého týmu a všem jsem maximálně důvěřoval, to je nezbytné.

Koloběžka Yedoo Wolfer získala ocenění Red Dot Award Winner 2016
Koloběžka Yedoo Wolfer získala ocenění Red Dot Award Winner 2016 – tři muži, kteří to spískali

Novou řadu koloběžek jste uvedli na trh 4. července, v den, kdy v německém Essenu proběhlo vyhlášení soutěže Red Dot Award, kde jste pro koloběžku Yedoo Wolfer získali něco jako designového Oskara. Byl to záměr?
Vypadá to jako promyšlený marketingový tah, ale skutečně to byla náhoda. Pro nás pak dvojnásobná radost. Úspěch a zájem o naše výrobky nás moc těší, často si totiž říkáme, že jsme stále ještě na začátku, a to se koloběžkám věnujeme již zmíněných téměř dvacet let. Nadále bychom rádi představovali novinky každé tři až šest měsíců. Zkrátka je se na co těšit.

Jaká je podle vás v oblasti koloběhu situace v ČR? Je tu už ten zmiňovaný „boom“?
V Čechách, kam směřuje více než polovina naší produkce, sledujeme rostoucí zájem o koloběžky hlavně mezi dospělou populací. Jak jsem se ale již zmínil, počet vyrobených kusů není pro nás tím nejdůležitějším kritériem. „Boom“ je často ovlivněn reklamou nebo dobrým marketingem. Zůstaneme-li tedy u toho, že jízda na koloběžce nebo odrážedle bude lidi bavit, věřím že se o práci vůbec nemusíme bát.

Yedoo podporuje řadu koloběžkových cestovatelů
Yedoo podporuje řadu koloběžkových cestovatelů – Andulka a Petra na cestě po Skotsku

Všimla jsem si, že často podporujete různé koloběžkové „expedice“ a projekty, co vám to přináší?
Zajímavé projekty podporujeme rádi a ekonomickou návratnost až tak nesledujeme. Snažíme se jízdu na koloběžkách propagovat i tímto způsobem. V průběhu letošního léta tak například naše kolegyně Petra a Andulka již potřetí zvládly svou evropskou tour a ujely přes 2500 km!, Jana Šmídová se svým přítelem Zdenkem Valentou plánují konečně zdolat nejsevernější bod Evropy a partička čtyř nadšenců v mezinárodním složení se začíná připravovat na svoje podzimní půlroční dobrodružné cestování s koloběžkami Yedoo po jižní Americe. A před pár dny odstartoval projekt Giro d´Italia Kick Italy 2017, u kterého samozřejmě také budeme. Příběhy cestovatelů, které jsme takto podpořili, najdete na našem blogu na www.yedoo.cz.

Děkuji za rozhovor.

Foto: archiv značky Yedoo

1 Komentář

  1. Moc pěkný článek o koloběžkách vyborne otázky chytře odpovídající odpovědi.Musim říct ze tento článek o koloběžkách se mi libyl.Jedine co mi na koloběžkách. Vadí že se člověk. Musí odrazet nohou ja mam radši kola 2krat slapnete do pedálu a slehkosti jedete. Ikdyz nadruhe strane poznávám hodně. Mladých lidi na koloběžkách,přijde mi to jako trend tohoto leta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *