Kompresní podkolenky – velký hit

collm_20160311_mKompresní podkolenky jsou v poslední době celkem módní záležitostí. Používají je nejen profesionální, ale i amatérští sportovci, kteří chtějí při závodě nebo tréninku zlepšit výkon, aktivovat svaly a také předejít zranění i bolestem svalů. Aby ale kompresní podkolenky co nejlépe fungovaly, pak jen podlehnout módní vlně nestačí. O sportovních podkolenkách byste měli také něco vědět.

Jarmila Hošková před prodejnou v Litomyšli
Jarmila Hošková před prodejnou v Litomyšli. Ke kompresním podkolenkám si zde vyberete i koloběžku. 🙂

Přiznávám, že i mě „kompresky“ upoutaly, ale vůbec netuším, na co dát pozor, jaké podkolenky si pořídit a také jak se správně oblékají. Ono to totiž není jen tak. A tak jsem o rozhovor požádala Jarmilu Hoškovou, majitelku české značky COLLM.

Sportujete a testujete vaše výrobky?
Sport je běžnou součástí mého života a velmi ráda a pravidelně běhám. A to je, zdá se, v souvislosti s našimi výrobky velká výhoda. Každou novinku, každý prototyp, můžu sama na sobě nejdříve pečlivě otestovat. Testuju a zkouším i výrobky konkurence, aspoň vím, v čem jsou jiné, co potřebujeme my zlepšit i to, které za moc nestojí.

Jak to tedy s kompresními podkolenkami je, proč bych si je měla pořídit?
Kompresní podkolenky pozitivně ovlivňují proudění krve v žilách a zlepšují zásobování svalů kyslíkem. A zlepšený krevní oběh znamená více kyslíku pro svaly, což pak ovlivňuje výkon. Podmínkou ale je, aby podkolenky poskytovaly správnou míru komprese, byly správně konstruovány a také dobře padly. Největší míra komprese musí být zajištěna kolem kotníku, směrem nahoru se pak komprese snižuje. Nikdy nesmí mít podkolenka nahoře stahující lem nebo gumičku, to by bránilo proudění krve a nohu zaškrcovalo. Nevhodné jsou i švy či zipy.

Jarmila Hošková, majitelka firmy Collm, běhá pravidelně
Jarmila Hošková, majitelka firmy Collm, nosí kompresní podkolenky nebo návleky moc ráda

Podkolenky slouží také hodně jako prevence zranění, stabilizují vazy, šlachy a hlavně svaly, které pak při pohybu méně vibrují, jsou zpevněné a ne tak náchylné k možnému poranění. V chladnějším počasí je výhodou také to, že podkolenky zajistí určitý teplotní komfort a odvádějí pot a vhlkost. Důležité je, aby podkolenky dobře seděly, neshrnovaly se, aby bylo zaručeno maximální pohodlí. Pak je můžete použít pro různé tzv. aktivní sporty – běh, jízdu na kole a na koloběžce, in-liny, ale i na basketbal, házenou, squash, zkrátka všude tam, kde dochází k výskokům a dopadům, k otřesům svalů a potřebujete podat výkon.
Pokud chcete, aby vám podkolenky něco přinesly a fungovaly, pak je důležité se při jejich výběru nenechat ovlivnit jen cenou. Bohužel, i u nás už stále častěji narážíme na levné produkty z Turecka i z Číny. Ty pak mohou spíš než pomoci, více ublížit.

Jak je to s designem kompresních podkolenek? Chybí mi víc hravosti, puntíky, kostičky a různé jiné motivy.
V naší firmě si design navrhujeme sami. Ale u kompresních podkolenek to není jako u triček či u sportovních bund. Navzorování je mnohem složitější. U nás se většinou k zákazníkům dostane 4. až 5. verze původního návrhu. Sledujeme nejen jak vzor vypadá před a po natažení podkolenky, ale také musíme dávat pozor, aby vzor neovlivnil její roztažnost a celkové vlastnosti. Tím jsme hlavně v kotníkové části podkolenky značně omezováni a tak si ty puntíky, čtverečky a kytičky musíme odpustit. I proto na našich podkolenkách najdete nejčastěji jen nějaký jednoduchý grafický prvek a logo.

kompresní podkolenky Collm
kompresní podkolenky Collm

Jsme konzervativní? U koloběžek je prý nejoblíbenější bílá a černá, jak je to u podkolenek?
Tak tady je to jinak, před časem byla sice bílá a černá velmi oblíbená, ale bílou, zdá se, sportovci teď opouštějí. Oblíbená a módní je růžová, zelená a modrá i reflexní barvy. Do módy jdou letos pastelové barvy, už je registrujeme na sportovním oblečení a také sportovní obuvi. Konzervativní, myslím, nejsme, naopak, podkolenky slouží nejen jako funkční, ale i jako módní doplněk. A tak se sportovci snaží, aby jim podkolenky ladily nejen k oblečení, botám, ale i ke kolu či koloběžce…

Kompresní podkolenky se používají při sportu i regeneraci
Kompresní podkolenky se používají při sportu i regeneraci

Podkolenky se doporučují před, během a po sportovní aktivitě… Musím si tedy pořídit troje různé nebo mi stačí jedny jediné?
Pro sport a pro regeneraci vám jedny stačit nebudou. Různí výrobci vyrábí podkolenky s různými stupni komprese, a ta ovlivňuje, na co jsou určeny. Větší kompresi mají podkolenky určené na sport, pro výkon. Nižší pak podkolenky s regenerační kompresí, ty jsou určené, jak už název napovídá, na regeneraci, do letadla, na dlouhé cestování a přejezdy třeba mezi závody. A pro doplnění, pak také existují podkolenky zdravotní, ty mají ještě vyšší stupeň komprese než podkolenky sportovní a lékaři je doporučují na základě různých zdravotních indikací.

Má smysl pořídit si kompresní podkolenky pro zajištění tepelného komfortu s tím, že při vyšších teplotách si je stáhnu ke kotníku?
Pokud si je oblečete v chladném počasí, nic nezkazíte, naopak, podkolenka vám udrží svaly v teple. Pokud ale venku vyjde slunce a vám začne být teplo, pak stažení podkolenek ke kotníku nemá smysl a dělat by se to nemělo. Podkolenka je navržená pro správnou funkci v nataženém stavu. Nosit jí dlouhodobě shrnutou u kotníku není rozhodně správné. V tom případě je lepší variantou kompresní ponožka a návlek. Ten pak můžete sundávat a oblékat podle potřeby.

Návleky nosí Jarmila Hošková na kratší tréninky celkem ráda
Návleky nosí Jarmila Hošková na kratší tréninky celkem ráda

Znamená to tedy, že kompresní podkolenky i návleky zajišťují stejnou funkci?
Ne, to ne. Návlek a podkolenka nejsou 100% funkčně stejné. Kompresní podkolenka „odvádí“ největší práci v oblasti okolo kotníku. Proto by zde nemělo být nic navíc, žádný lem, gumička… Což u návleku vyřešit nejde. Určitě je ale vhodný na krátkodobé výkony, třeba na 2hodinový trénink, kdy zajistí určitou míru komprese a zabrání vibraci svalstva. Někteří sportovci mají návleky v oblibě, protože se lépe navlékají, ale počítejte s tím, že po funkční stránce plně výhod a vlastností podkolenky nedosahují.

Liší se dámské kompresní podkolenky od pánských?
Ano, anatomie chodidla je u žen a mužů jiná, ženy mají menší velikost chodidla a jiná lýtka. Bohužel dnes se stalo trendem vyrábět ponožky a podkolenky tak, že jedna uvedená velikost pokrývá vlastně rozsah 3, někdy až 4 velikostí chodidla, a to není ideální. U kompresních podkolenek a ponožek je třeba velikosti více členit. Například naše podkolenky (stejně jako ponožky) v S-ku zahrnují velikost 4–5, v M-ku je to velikost 6–7 atd. Podkolenky jsou elastické a jsou vyrobeny tak, aby v určitém rozsahu velikostí dobře seděly. Některé firmy velikosti kompresních podkolenek rozlišují převážně podle obvodu lýtek. Pokud si nevíte rady, je nejlepší podkolenky vyzkoušet nebo se poradit s prodejcem. Naše firma poskytuje poradenství běžně. V naší prodejně v Litomyšli poskytujeme i bezplatné testování podkolenek. Ostatně to je možné si zarezervovat i na našem e-shopu www.collm.cz nově také i na www.sportovni-podkolenky.cz.
Své, ale i ostatní námi prodávané výrobky např. prémiové výrobky německé značky CEP velice dobře známe, takže víme, do jaké míry daný komfort a funkci udrží a zajistí. Rozhodnutí je pak na každém, ale kupovat kompresní podkolenky jen podle ceny a uchýlit se k levným variantám bych nedoporučovala.

Pozor na faldy a přehyby
Pozor na faldy a přehyby – podkolenky na nohách úplně vpravo jsou oblečené špatně

Kdo si někdy jakokoli kompresní podkolenku oblékal, ví, že to není jednoduché. Jak to co nejlépe zvládnout?
U kompresní podkolenky skutečně není oblékaní úplně jednoduché, hlavně zpočátku. Ale je důležité kvůli tomu, aby podkolenka správně fungovala. Různé faldy, přehyby, ohrnuté lemy, to vše je špatně. Počítejte s tím, že poprvé bude oblékání náročné pro každého, a to i když víte, jak na to. Nakonec to zvládnete během několika vteřin.

  1. Nejprve si rozdělte podkolenky na pravou a levou. A při oblékání si je nepopleťte.
  2. Do jedné z nich vsuňte ruku až po patu, druhou rukou promáčkněte patu podkolenky do dlaně ruky uvnitř. Patu podkolenky chyťte mezi ukazováček a palec a volný konec podkolenky přetáhněte směrem ke špičce. Tím téměř celou podkolenku otočíte do rubu. Podkolenku ale neobracejte do rubu celou, špička zůstane neotočená. V místě paty se ukáže vstup do špičky, do takového jakoby pelíšku.
  3. Do „pelíšku“ – špičky podkolenky – vsuňte špičku dané nohy. Chodidlo v pelíšku usaďte, v místě paty urovnejte a postupně podkolenku přetahujte přes nárt a kotník až do půli lýtka. Nenavlečená část podkolenky ale zůstává stále otočená do rubu.
  4. Pak chyťte podkolenku v místě lemu a natáhněte ho až do míst pod koleno. Nespěchejte, nohu usazujte do podkolenky pomalu, podkolenku příliš nenatahujte, ať ji nevytáhnete zbytečně vysoko.
  5. Nejlepší je, podívat se na video na youtube, velice dopře zpracovaná videa na toto téma má značka CEP. Podle nich oblékání určitě hravě zvládnete.

Děkuji za rozhovor.

Foto: archiv značky Collm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *