Mistrovství Evropy ECF 2016 pořádá Česká republika

Kamila_ME_m_20160317Schůzku jsme plánovaly několik měsíců, až nakonec na naše setkání nepřišla Kamila Šrolerová (dříve Hájíčková) sama, ale s posilou – s dvouměsíční dcerou. Ta má však podle všeho pro máminy aktivity velké pochopení, a tak jsme mohly v klidu nakouknout pod pokličku indiviuálního mushing sportu a pořádání Mistrovství Evropy ECF 2016.
Mistrovství Evropy totiž letos pořádá Česká republika, konkrétně TJ Sokol Maxičky, největší klub zabývající se individuálním mushing sportem u nás, a Kamila je jeho předsedkyní. Takže spolu s ředitelem závodu Michalem Ženíškem už nějaký čas na uspořádání této akce pilně pracuje.

Kamila Šrolerová
Kamila Šrolerová je novopečenou maminkou

Prozradíte, Kamilo, něco o sobě?
V současné době jsem na mateřské dovolené, ale úplně nedovolenkuju. Věnuju se částečně své práci – před nástupem na mateřskou jsem pracovala jako právník v Odboru mezinárodních vztahů České advokátní komory, ale nyní se spíše zabývám projekty na katedře mezinárodního práva, protože jsem doktorandkou na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Do toho vedu naši TJ, připravuji zmíněné mistrovství Evropy, trénuju a snažím se udržet v kondici a samozřejmě se věnuju i našim psům.

Kolik psů máte?
Já běhám s maďarským krátkosrstým ohařem, pak máme Evropského saňového psa, který je pro tyhle sporty nejlepší, je charakteristický neuvěřitelnou rychlostí. A do naší smečky patří také Evropský Husky tzv. Alaskan, což je sportovní plemeno ideální pro sportovní disciplíny, velmi dobře běhá a je vhodný jak pro individuální disciplíny, tak do spřežení. A nedávno nám přibyli ještě další dva psi, ty máme ale půjčené kvůli závodům.

Ti tři vaši vám nestačí? A to s vámi pak ti půjčení normálně trénují a závodí? A poslouchají vás?
Poslouchají, trénují i závodí. To jsou psi, kteří mají v hlavě jen běh, strašně rádi běhají a závodí a vlastně jim je tak trochu jedno, s kým běží. 🙂 Většinou si psy půjčujeme třeba dva měsíce před závodem, abychom si na sebe zvykli. A proč si je půjčujeme? Pokud chceme absolvovat víc závodů, musíme mít psů víc. Jeden pes by všechny disciplíny nezvládl. Tedy – pokud si chceme jen zazávodit a dojet, pak je to jedno, ale chceme-li vyhrávat, pak musíme mít těch psů víc. A také musíme předvídat, co když se něco stane, pes se zraní atp.? Pak pes nemůže běžet, ale my ano. Je škoda tam přijet, a někdy i velkou dálku, a pak nezávodit. Takže každý závodník s sebou bere psů víc. A v nejhorším si nějakého před závodem půjčí. Ale toto všechno se spíše týká mého přítele.

Kamila Šrolerová při závodě
Kamila a závod v scooterjöringu

Jezdíte na koloběžce?
Jezdím, ale jen tréninkově. Hlavně hodně běhám. Závody na koloběžce jsem jela jen jednou. Bajkal ten můj pes, není klasické plemeno na tahání, tak to není ono. Jasně, zajezdím si, dojedu do cíle, ale na první desítku to nestačí. Závodím moc ráda, ale na závodech raději běhám. Na koloběh ale nedám dopustit, koloběžku používám v tréninku, je to pro psy úžasný silový trénink. A také mám ráda běžky…

Jak jste se ke canicrossu dostala?
Vždycky jsem ráda běhala a měla ráda psy. A někdy v roce 2010 jsem měla v práci kolegyni, jejíž manžel se věnoval canicrossu, a to se mi moc líbilo. Pořídila jsem si psa, a pak už bylo jen otázkou času, kdy budu v klubu. Ono to není jen o sportu, ale o životním stylu. Pořídíte si pejska, pak třeba i dalšího, nabalí se na to přátele, zkrátka mě to nadchlo… A v roce 2012 už jsem byla členem klubu a protože jsem hodně aktivní člověk, tak jsem tak nějak samozřejmě nabídla vedení klubu pomoc. No, a teď jsem předsedou. 🙂

Kamila Šrolerová při tréninku
Kamila běhá pravidelně a jak jinak než se psem

Váš klub je v ČR největší, jak moc je mushing sport oblíbený?
Náš klub patří mezi největší a nejstarší klub v ČR zabývající se individuálním mushing sportem, jsme členem Evropské canicrossové federace (ECF) a také pořádáme asi největší počet závodů v individuálních mushingových disciplínách v ČR. To jsou všechny disciplíny, kde je použit jeden nebo dva psi – canicross (běh se psem), scooterjöring (koloběžka s jedním či dvěma psy), bikejöring (cyklista se psem). V zimě do těchto sportů řadíme i skijöring (běžkař s jedním nebo dvěma psy). Máme cca 80 členů, většinou na špičkové úrovni, s pejsky za nás závodí skvělí atleti, trailoví běžci, lyžaři nebo cyklisti…, kteří si pořídili psa a chtějí společně s ním sportovat. Klubů už je dnes mnohem víc, ale náš je nejstarší a máme opravdu dobré výsledky, tak je nás i víc vidět.
A jak je to s oblibou? Asi nejméně oblíbený je canicross, protože ten bolí (ale je nejvíce obsazený, neboť na to zase nepotřebujete nic moc pořizovat :-)), bikejöring je hodně oblíbený, jezdí se ale jen s jedním psem a ten musí být hodně rychlý a také hodně záleží na vás. A scooterjöring? To je adrenalin! Je to asi nejoblíbenější disciplína, je to sice celkem nový sport, ale se psem úžasný. Když se psem spojíte síly, musíte sice makat, ale hodně práce udělá i on… Koloběžku však lidé teprve objevují… Je to zajímavé, jako dítě jezdil na koloběžce snad každý, povyrosteme, a pak hledáme odvahu si na ni stoupnout… 🙂

Na jaké disciplíny na Mistrovství Evropy se můžeme těšit?
Na všechny! A to dokonce i na disciplínu scooter…, přestože je v některých zemích zakázaná s tím, že týrá psy. My to tak nevidíme, pokud pes může tahat saně, tak proč by nemohl tahat koloběžku? Takže se dokonce kvůli tomu vedla dlouhá diskuze. Nebylo to úplně jednoduché, obvzlášť ze strany Francouzů a pak technické komise ECF, ale podařilo se. Takže budeme první ročník závodů v rámci canicrosové federace, kdy se na ME koloběžka pojede – poprvé se pojede o titul Mistra Evropy!

Kamila Šrolerová se svými psy
Venčení nebo trénink?

Uspořádat sportovní akci není jednoduché, co navíc obnáší uspořádat akci, jejíž samozřejmou součástí jsou psi?
Není to jednoduché, je tam řada dalších specifických podmínek, které musíme splnit – musí se brát ohled na psy, kvůli tlapičkám, takže trať musí mít minimum asfaltu a štěrku. A nesmí chybět voda. To komplikuje výběr místa snad nejvíc, protože na trati musíme mít rybník, řeku nebo se musí zajistit vaničky s vodou. To jsou takové občerstvovací stanice pro psy. Pes se musí ochladit a vykoupat i v zimě, kvůli ochlazování, jinak se může velmi rychle přehřát. Ale to se týká hlavně závodních psů, kteří jsou k závodění šlechtění, ti se přehřejou i při mínusových teplotách.
Je to složité také s tratí pro různé disciplíny, jezdí se závody na 5, 15 a třeba i 40 km. O tratích v přírodě, za městem, v lesích musíme vždy jednat s myslivci, aby nám závod a pohyb psů po lese povolili. A pak si představte, že na běžecký závod přijede nejen 100 páníčků, ale třeba i přes 200 psů. Samotný běžec přijede na jakýkoli závod v osobním autě, ale na naše závody jezdí účastníci ve velkých dodávkách a jakmile dojedou, potřebují si u auta postavit tzv. stake out, to je takový výběh pro psy. Takže dalším specifikem je parkovací plocha. A samozřejmě také musíme závod nahlásit na krajské veterinární správě… atd. Není toho málo, ale zvládáme to a věříme, že zvládneme bez problémů uspořádat i mistrovství Evropy. Ale úspěch akce není jen o mně a o vedení naší TJ, ale i o ochotných a šikovných lidech, kteří nám rádi pomohou. Někteří se již nabídli, ale dobrovolníků není nikdy dost, takže doufáme, že se nám přihlásí i další.

Jak vybíráte trať?
Je to různé. Někdy někam jedeme a líbí se nám tam, někdy nám své tréninkové tratě doporučí naši členové. Trať pro ME je úžasné místo známé biatlonem, byli jsme nadšení, když se tenhle nápad objevil. Ale bohužel většina tratí je betonová. A tak jsme hledali v lesích, oslovili jsme s nápadem Nové město na Moravě a ti nám pomohli. Jel s námi jeden člověk z úřadu a místní myslivec a celou trasu jsme společně naplánovali. Má minimum asfaltu, minimum kořenů, jsou to spíš lesní cesty, tráva, písek. Trať v délce 5,5 km je členitá s nespočtem zatáček, sjezdů i výjezdů a pojedou se na ní všechny disciplíny. Ale čeká nás ještě schválení trati technickou komisí ECF.

Kamila Šrolerová na kole
Bikejöring – další individuální mushingová disciplína

Máte moc pěkné motto: Když nemůžu, tak přidám… Staráte se o miminko, rodinu, psy, organizujete ME, takže ptát se, jak to všechno stíháte, je asi zbytečné. Ale zeptám se: Jak to zvládáte?
Není toho málo, ale já asi musím pořád něco dělat, navíc jsem tak trochu workoholik. 🙂 A někdy mi to dokonce dodává energii. Třeba od prvních jednání kolem ME jsem mile překvapená, jak je Kraj Vysočina pořádání akce nakloněn. Samozřejmě jsme nejprve museli absolvovat nějaká úvodní jednání a nezbytné kroky kolem pronájmu areálu, domluvit se na podmínkách atd., ale od počátku nám kraj pomáhá, jak se dá. Možná je to tím, že lidé z Vysočiny tím areálem žijí, chodí fandit, zajímají se… A také hejtman Kraje Vysočina, MUDr. Jiří Běhounek, této akci velmi fandí, takže máme opravdu velkou podporu. Jejich nadšení a vstřícnost nás překvapila. Ráda bych jim tímto poděkovala, moc nám to usnadňují, hledají další možnosti, sami chodí s nápady. Jsme moc rádi, očekáváme až 400 závodníků, aždý může startovat dvakrát, navíc se budeme snažit udělat i nějaký doprovodný program, tak to bude hodně velká akce.

A jaké máme šance uspět?
Já doufám a myslím, že velké. Předpokládáme tak 80 českých závodníků ve všech kategoriích. V koloběžkách máme dokonce velkou šanci získat titul ME. Uspět by mohl Václav Vančura, Michaela Srchová, Dušan Erbs nebo např. Martina Štěpánková. Ale adeptů na medaile je mnohem víc. Závodníci se však nejprve musí na ME nominovat, proto pořádáme dvě reprezentační soustředění a uvidíme, kdo za nás nakonec bude závodit.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se vše vydaří!

Foto: archiv TJ Sokol Maxičky, Kamila Šrolerová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *