Mushing – na koloběžce se psem

Veronika_mushing_m_09_2015Na koloběžce můžete jezdit sami, s přáteli, s dětmi a dokonce i se svými čtyřnohými kamarády. Osobně jsem mushing ještě nezkoušela, ale moc se mi líbí a hodně mě láká. Oslovila jsem proto Veroniku Navrátilovou, běžkyni, koloběžkářku, závodnici i chovatelku psů, s prosbou o takové malé představení této disciplíny.
Veronika se dříve věnovala atletice, dnes běhá, jezdí na kole a díky své dvouleté fence se před časem dostala také k mushingu. Od počátku je spolu se svými pejsky velmi úspěšná – opakovaně vozí medaile z individuálních závodů jak v České republice, tak z mezinárodních klání, např. v loňském roce byla členem zlaté štafety na Mistrovství Evropy v kategorii SC2 (koloběžka se dvěma psy).
Abych aspoň trochu věděla, o čem to je, Veronika mi hned na úvod tento sport představila: Mushing je sport psích spřežení, tedy aktivita, kdy psi v postroji táhnou psovoda (mushera) a jeho káru, saně, kolo, koloběžku… Zatímco dříve na závodech převažovaly kategorie týmové – tedy klasické spřežení, které všichni znají z příběhů o Aljašce, dnes už převažují kategorie individuální. Tedy ty, kde jeden až dva psi táhnou běžce, jezdce na kole, na koloběžce či na běžkách. Kategorie, která se týká koloběžek se označuje SC1 (koloběžka s jedním psem) a SC2 (koloběžka se dvěma psy).

Veronika Navrátilová
Veronika na ME IFSS 2014

Jak jste se, Veroniko, k mushingu dostala a čemu se dnes nejvíc věnujete?
K závodění i tréninku se psy jsem se dostala asi před sedmi osmi lety v podstatě náhodou, potřebovala jsem unavit velmi aktivního psa. A kolo se jevilo jako ideální. V závodech jsem postupně prošla jak kategoriemi týmovými, tak individuálními a u těch už jsem zůstala. Takže nyní spolu se svými dvěma fenkami závodím v podstatě ve všech individuálních disciplínách mushingu, což je canicross (běh se psem), bikejöring (kolo+pes), skijöring (běžky+1–2 psi) a již zmiňované koloběžky, které jsou pro mě prioritní kategorií. Mimo to se snažím motivovat pejskařskou komunitu, neboť pracovat se psy v zápřahu je fajn, a to pro pánečka i psa…

Veronika Navrátilová
Veronika na MSR off snow 2014 – místo sněhu bláto

S jakými psy se na koloběžce jezdí, je nutné nějaké konktrétní plemeno nebo je to jedno? S čivavou to asi nepůjde.
I čivava může závodit. 🙂 V rámci canicrossových tréninků máme i spoustu malých pejsků. Zapřahat se dá opravdu každý pes a důvody jsou různé. Ať už je to soutěživý páneček, nebo snaha unavit pejska a zlepšit jeho fyzickou kondici. Trošku ambicióznější závodníci si ale většinou pořizují závodní křížence – v ČR je to evropský saňový pes. Je to kříženec několika plemen, vzhled zdědil po německých ohařích. Vynikají obrovskou pracovitostí a chutí tahat a zároveň rychlostí a silou. Já osobně mám dvě fenky, mají tahání v genech, takže jim to jde skoro samo a je radost s nimi trénovat i závodit.

Je to pro psa těžká disciplína?
Pokud je pes pracovitý a opravdu dobře tahá, námaha to samozřejmě je. Pánečky to většinou ale zmáhá víc 🙂 Navíc to pejsky baví a poskytuje jim to tolik potřebný pohyb. Role člověka i pejska je v závodě vyrovnaná, je to tým, takže důležitý je výkon obou.

Veronika Navrátilová
Veronika na MČR off snow 2014

Kdy můžu začít se zapřaháním a jak nejlépe postupovat?
Pejsky je možné začít zapřahat teprve po dokončení vývoje kostry, tedy nejdříve v jednom roce. Důležité je nikam nespěchat a zátěž zvyšovat pomalu. A také je nutné psy nejprve všechno naučit, aby věděli, co je a co není správné, jak tahat do kopce, musí umět předjíždět a taky zvládnout delší trať, třeba i 5 km. Nejlepší ale je setkat se s někým, kdo už jezdí a poradit se.

To byl důvod, proč jste spolu s Janou Tomáškovou ve svém centru začaly v Brně pořádat canicrossové tréninky?
Když jsem začínala, neměla jsem žádné informace, na internetu toho moc nebylo a nikoho s podobným koníčkem jsem neznala, mushingu se věnovalo málo lidí. Až později jsem se seznámila s lidmi, kteří jezdili a pracovali se závodními psy a hodně mi to pomohlo. Takže nápad pořádat kurzy a semináře přišel jednak kvůli nízké účasti na závodech a také kvůli spoustě dotazů z řad kamarádů, jak vlastně by měli začít. Naše brněnská skupina tak byla jedna z prvních v ČR, kdo se začátečníky začal pracovat.

Veronika Navrátilová
ME IFSS 2014 – kousek před cílem

Takže pokud se mi mushing líbí, stačí mi pes a chuť zkusit něco nového? Nebo už musím mít nějaké zkušenosti?
Můžete přijít bez jakéhokoliv vybavení i zkušeností. V jakémkoli věku a s jakoukoli kondicí. Stačí nadšení a aktivní pejsek jakéhokoliv plemene. Začít může i sportovní začátečník, výjimkou nejsou ani závodníci v důchodovém věku. Jde spíš o souhru s vlastním psem a jeho ovladatelnost přiměřenou mé kondici. 🙂
V rámci seminářů pro začátečníky rozebíráme teoreticky i prakticky, co je třeba k zapřahání a jak psa vše naučit. Některé týmy mají vysloveně talent, s dalšími potom pilujeme dovednosti v rámci společných tréninků.

Jaké je povědomí o mushingu v ČR, jak moc je rozšířený?
Díky aktivitě mnoha závodníků, kteří zhruba před dvěma lety začali po celé ČR pořádat semináře, tréninky a závody orientované na začátečníky, už je to mnohem lepší. Zvedlo se nejen povědomí ale i účast na závodech. A to nás opravdu moc těší.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů, v závodech i při propagaci mushingu u nás.

Foto v textu: archiv Veroniky Navrátilové – Petr Fochler

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *