Na koloběžce do Slavkovského lesa – na Kladskou

Kladska_mm_8_2015Pokud máte, stejně jako já, rádi přírodu, rozmanitost terénu a kopečky berete jako příjemné zpestření, bude se vám oblast nedaleko Mariánských Lázní líbit. Jezdím tam už několik let, okolí jsem prochodila pěšky i projezdila na kole a samosebou jej teď brázdím i na koloběžce.
Kladskou najdete asi 10 km od Mariánských Lázní, čeká vás tu lovecký zámeček s možností ubytování, restaurace, naučná stezka, Dům přírody Slavkovského lesa a hlavně nádherná příroda… Tohle místo můžete bez obav pojmout jako základnu, ze které vyrazíte a zase se sem vrátíte. Vydat se můžete na různě dlouhý výlet, stačí prostudovat mapu, ale pro začátek zkuste asi 15km vyjížďku – z Kladské na Kladskou. Možná se vám to zdá málo, ale (nechci vás strašit) jen pohodová projížďka to nebude, místy tak trochu nahoru a dolů… Takže si sice skvěle zajezdíte a také se povozíte, ale nejspíš se i trochu nachodíte.

výlet z Kladské na Kladskou
Cesta lesem směr Mýtský rybník

Z Kladské se vydejte směrem k obci Prameny (s rybníkem po pravé ruce). Asi 2 km budete muset po silnici, ale provoz zde není velký a než se rozkoukáte a rozhýbete, odbočíte. Místo odbočky (rozcestí Potok Rota) nepřehlédnete, je zde zastávka autobusu a je to vlastně jediná křižovatka, na kterou narazíte. Dejte se vlevo, u vjezdu do lesa je malé parkoviště asi pro 3 auta a závora, která je nejspíš kvůli volnému průjezdu lesáků stále otevřená. To už je celkem dost poznávacích znamení, takže odbočku byste minout neměli.
Po vjezdu do lesa vás nejspíš překvapí kvalita cesty a co víc, asfaltový povrch vás bude provázet po celou dobu jízdy. Cesta je také dost široká, až na čtyři kroky – ověřeno v terénu – kvůli téhle větě jsem dokonce několikrát „krokovala“ :-). Takže kamarádky a samozřejmě i kamarádi mohou po celou cestu pohodlně klábosit – pokud to ovšem udýchají a včas uhnou protijedoucím či předjíždějícím cyklistům. Ale můžu vás ubezpečit, že v tomhle kraji jich moc nebývá. Oproti rušným cyklostezkám ve městech je to paráda, kterou si pokaždé náležitě užívám. Tady jsem koloběžkáře ještě nepotkala a když za celý den v lesích potkáte 4 cyklisty, přemýšlíte, co se stalo… A asi i díky tomu se tady cyklisté a lidé s různě velkými batohy a batůžky srdečně zdraví a mnohem častěji se s vámi dají do řeči.

Rozcestí u Mýtského rybníka
Rozcestí u Mýtského rybníka

Po 2 km od hlavní silnice (po žluté) narazíte na Mýtský rybník. Můžete zajet až k němu a posedět na lavici, což, pokud tu nikdo není, dělám pokaždé. Kochám se… poslouchám ticho 🙂 … a někdy se tu dokonce pozdravím i s paní jelenovou (laň – samice jelena). Ale to se vám poštěstí spíš brzy po ránu, i když kdo ví, naposledy jsme na sebe na dálku kývly  kolem deváté. 🙂
Od Mýtského rybníka jeďte rovně, po modré turistické značce až k rozcestí v Požárech a odtud pak doleva směr Bílá hájenka. Asi po 1,3 km se trasa vedoucí do kopce rozdělí.

Rozcestí V Požárech
Rozcestí V Požárech

Pokud se budete držet asfaltu, cesta vás navede doleva a pořád do kopce (na mapě přes Kamenný můstek, směrem na Ztracenou). Původně jsem měla pocit, že se tady turistické značení vytratilo a že i když jedu po modré, vlastně jedu bez modré. Ale omyl, modrá se totiž v zatáčce v kopci mírně odklání a vede rovně po nezpevněném povrchu.
Takže pokud to vezmete po modré, na rozcestí Bílá Hájenka pak odbočte doleva. Možná vás tady napadne, že si výlet o něco natáhnete a pojedete dál po modré, směrem na Dolní Lazy. Zkusit to můžete, ALE… Odbočka se někdy musí trochu hledat, je to jen lesní cesta. A co víc, i když vede z kopce, vydat se po ní je dobrodružství, které znamená jít pěšky a koloběžku spíš nosit na zádech – ověřeno na vlastní kůži. Takže raději dejte na mě a zatočte doleva – po zelené.
Ale teď zpátky na rozcestí, kde asfalt opustil modrou. Vyjížďku si touhle cestou asi o 1,6 km zkrátíte, ale cesta vede do kopce, takže si to zkrácení vyrovnáte stoupáním. Žádné značení zde nehledejte, není tu. Ale nemáte se kam ztratit, držte se asfaltového povrchu a nikam neuhýbejte. Až dorazíte na křižovatku tvaru T, dejte se doleva.
Rozcestník se mi tady žádný objevit nepodařilo, takže na řadu přišla mapa. Ale nebojte, ač o ženách a mapách kolují různé vtípky, docela to s ní umím – ostatně kdysi jsem složila zkoušku instruktora pěší turistiky. A tohle jsem určitě nezapomněla, i když, přiznávám, že si mapu často musím po směru jízdy otáčet :-). První zelená značka je přímo na křižovatce, hned jak sem dojedete, bude přímo proti vám na tyčce u cesty, jen bývá schovaná ve vysoké trávě.

Rozcestí U Dřevěnky
Rozcestí U Dřevěnky

Dál je cesta dobře značená, ale i kdybyste značky přehlédli, nevadí. Jen pořád udržujte směr – po asfaltu a nikam neuhýbat. V dalším úseku své trasy (směr Kladská) na každé lesní křižovatce rozcestníky najdete. Takže nejprve U Dřevěnky a pak Hvězda…

Rozcestí U křížku
Rozcestí U křížku

Asi o kilometr dál minete křižovatku, kterou jsem sama pro sebe nazvala U křížku, ale podle mapy je to rozcestí Kladská – Hvězda. Zde narazíte na značenou cyklotrasu 2136. A pak už to bude spíš z kopce. Ještě se můžete zastavit u Kyselého jezera a posedět u Černého rybníka… A to už je na Kladskou coby dup.

Tenhle okruh (spíš ale ten kratší) mám ráda, a pokud tady trávím víc dní, jedu ho s obměnami i několikrát. Snad i proto, že jízdu na koloběžce využívám jako trénink, který formuje tělo, buduje kondici a zpevňuje zadeček. 🙂 A jak říká kamarádka, když si dám pořádně do těla, sportuju a cvičím, můžu pak bez výčitek jíst, ochutnávat i mlsat. Tak se toho občas taky držím a v tomto duchu můžete výlet zakončit i vy – pokud se na to tedy (po výkonu) cítíte. V místní hospůdce si můžete dát polévku dle denní nabídky nebo „divošku“ (pečená divoká kachna s knedlíkem a zelím), jelení guláš nebo borůvkové knedlíky. A také místní pivo Chodovar, točenou Kofolu nebo jen kávu a domácí koláč…

Pro představu – mapu celé trasy najdete tady.

A kde jezdíte rádi vy?

1 Komentář

  1. Hezký článek,teď hned bych se tam rozjel,vidím,že je hodně krásných lokalit…
    Přeji spoustu šťastných kilometrů na koloběžce…
    Standa…:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *