Na koloběžku patří i zvonek

zvonek_m_7_2015Tahle zdánlivá maličkost se stala samozřejmou součástí našich přibližovadel. Je to skvělý nástroj signalizace – pouhým cinknutím lze jednoduše upozornit chodce, cyklisty, bruslaře i jiné koloběžkáře na to že zabírají velkou část cesty, že kolem nich chcete projet a že v daném místě nejsou sami…
Cyklistický zvonek údajně vynalezl John Richard Dedicoat v roce 1877. Měl prý talent na práci s pružinami a bystré uši. K vynalezení zvonku asi jen to nestačí, ale hlavně, že si s tím tenhle anglický vynálezce úspěšně poradil a my můžeme zvonit. 🙂 Zvonky se nejčastěji montují na řidítka a fungují na podobném principu – různě velký klobouček (bříško, mistička, zvonek) je doplněn páčkou, která se ovládá pomocí palce. Když do ní zatlačíte, zvonek zvoní. Můžete si pořídit zvonek klasický, který zvoní při pohybu páčky tam i zpět, takže se ozve dvojité cink cink nebo jednodušší zvonek pružinový. Ten cinkne jen jednou, to když páčka po natažení (zmáčknutí) vystřelí proti kloboučku a ťukne do něj. Zvuk, který cyklistické zvonky vydávají, ale není stejný, liší se podle druhu použitého materiálu, podle tvaru zvonku, velikosti a hloubky kloboučku a možná i velikosti a tvaru páčky. Ale technické podrobnosti nechme stranou…

zvonky z mé dílky
Moje zvonky

Zvonek totiž není jen prostředkem zvukového znamení, ale také maličkostí, která koloběžku skvěle doladí a ozdobí. Ostatně zvonky už dávno nejsou k dostání jen v barvě stříbra… Z rozmanitých tvarů, barev a motivů zvonků na svých kolech, tříkolkách a odstrkovadel jsou nadšené zejména děti, a tak se na cyklostezkách a hřištích ozývá cinkot berušek, kytiček, žab, fotbalových míčů nebo troubení houkaček ve tvaru slonů, tygrů, králíků či myšek… I když se bez zvířátek na svých řidítkách obejdeme, přiznejme, že design a barvu zvonku často považujeme za důležité i my dospělí… tedy asi spíš my, koloběžkářky. Ostatně, koloběžka je stále tak trochu neobvyklý dopravní prostředek, tak proč na ní nemít tak trochu jiný zvonek.

Také jsem pokukovala po nějakém „extra“, ale znáte to, zvonků je spousta, jen ten pravý ne a ne najít… Ostatně, zvonek je jako módní doplněk, musí se vám líbit a ke koloběžce se také hodit. A protože ve volném čase často něco tvořím, a když netvořím, tak na to myslím nebo s tužkou v ruce jen tak čmárám a vymýšlím… pustila jsem se i do vlastní „kolekce“ kolobrndových zvonků. Důležité pro mě byly barvy, a pak hravost a přitom jednoduchost motivů… Nic složitého – jen teď vůbec nevím, který si vyberu.

zvonky z mé dílky
Veselé barvy…

zvonky z mé dílny
puntíky a puntíčky…

Jaký zvonek máte na koloběžce vy? Původní obyčejný nebo jste jej vyměnili za nový, originální, který s vašim strojem dokonale ladí?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordPress spam blocked by CleanTalk.