Není lahev jako lahev

lahev ilustrační fotoVoda a různé nápoje jsou při jízdě na koloběžce často velmi důležité. Tak jako v každém jiném sportu. A i koloběžkáři chtějí mít vše většinou hned po ruce…
Přestože se zejména v sezoně můžeme na každém výletě či vyjížďce spolehnout na bistra, restaurace a stánky s občerstvením, bez lahve s vodou nebo iontovým nápojem nevyrážím. Nikdy nevím, kam se vydám, kolik toho ujedu ani co se stane. Voda a dokonce i iontový nápoj se totiž skvěle hodí i na opláchnutí odřenin či špíny po pádu a nečekaném kontaktu s terénem. Stejně tak se osvědčí, pokud po cestě narazíte na maliny nebo ostružiny (to ale musí nejprve voda ven a až pak maliny dovnitř). Zpočátku jsem jezdila s klasickou cyklistickou lahví – s menší i větší „flaškou“ podle počasí i délky plánované vyjížďky. Jednoduše stačí sáhnout do košíčku, povolit čudlík/náustek a pít.
Je to osvědčený napájecí systém, který se dokonce dá využít i za jízdy na koloběžce. Tedy za jízdy velmi pomalé, která vyžaduje koordinaci a soustředění. Tento způsob jsem testovala i při mém prvním závodě, ale po následném vyhodnocení zvolené taktiky a techniky jízdy doporučuji spíš zastavit, bleskově zaplnit dutinu ústní vodou či jakýmkoli jiným nápojem a frčet dál. Ale můžete na to jít i docela jinak.
Někteří závodníci a zkušení jezdci dokáží pít i během velmi rychlé jízdy. Jejich způsob je docela jednoduchý, a přesto upoutal mou pozornost. Držák na lahev mívají totiž upevněný na řidítkách, takže se pro lahev nemusí sklánět a co víc, jsou i tací, kteří současně používají různě dlouhé hadičky stejné nebo podobné jako bývají u camelbaků. Sledovat cestu, hlídat díry a překážky v terénu musíte i tak, ale když to udýcháte, nemusíte vůbec měnit rychlost a jedete dál závodním tempem s oběma rukama na řidítkách. Tak to jen maličkost, které jsem si všimla a která se vám zcela jistě bude hodit pro případ budování koloběžkové závodní kariéry.

Lahev s krytkou náustku
Lahev s víčkem

Jak je vidět, není lahev jako lahev. A to platí i v případě, že závodit nikdy nebudete. Pokud jezdíte jako já, skutečně cestou necestou, blátu ani mokru se nevyhýbáte a blatníky nasadíte, až když je to nezbytně nutné, přijdete na to brzy. Vaši lahev pak mohou dost často zdobit nejen pestré barvy a reklamní nápisy, ale i cákance špíny a bláta. Nejsem sice cimprlich, z lahve se napiju, i když mi písek skřípe mezi zuby… Co mi však nedalo spát, byla představa bacilů a mikrobů, které na mě číhají, kdykoli se napiju. Asi je taky znáte, objevují se v reklamách na různé čisticí prostředky a věřím, že ty žijící v blátě jim budou dost podobní. Takže jsem klasickou lahev vyměnila za jinou. Používat pitný vak/camelbak mi nepřijde zcela pohodlné, a tak jsem si pořídila lahev s víčkem, které dokonale kryje náustek. Je to trošku náročnější na obsluhu, zato hygiena je na jedničku! Blátíčko zůstává na krytce a náustek je po celou dobu (tedy až do prvního použití) tak čistý, jak opustil myčku nebo dřez s nádobím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *