Než vyrazíte na start

ilustrační foto závodyPokud jste koloběhu propadli, může se stát, že se ve vás probudí soutěžní duch a zatoužíte porovnat síly s ostatními. A na startu pak možná zjistíte, že sice závodíte, ale o koloběžkářských soutěžích nevíte vůbec nic. Tak jako já.
A tak jsem pro sebe (pochopitelně), a pro všechny s malými či většími ambicemi, pro koloběžkáře s duší závodníka i pro všechny, kteří touží překonat hlavně sami sebe, připravila vysvětlující článek. Sama se v koloběžkářských soutěžích moc neorientuju (asi bych spíš měla přiznat, že vlastně ani trošku), a tak jsem o pomoc požádala Václava Lišku z Českého svazu koloběhu.
Jak to tedy je?
„Na žádnou akci se nemusíte kvalifikovat, stačí přijet, zaplatit startovné a závodit! Pokud chcete, aby se vaše výsledky historicky zpracovávaly, zaplatíte tzv. „Závodní licenci“. Stačí se zaregistrovat na stránkách Českého svazu koloběhu, zaplatit členský poplatek a závodní licenci (250 Kč ročně) a je to! A ještě pro začínající koloběžkáře – závodů se skutečně může zúčastnit každý a závodit můžete na jakékoli koloběžce. Pro silniční koloběžkové závody se ale v současné době většinou používají koloběžky se silničními plášti a rozměry kol 28×28, 28×20, 26×20 a 12×12,“ prozradil mi Václav Liška.

závodníci MS v Plzni
Koloběžkáři na Mistrovství světa v Plzni

A jak je to s jednotlivými soutěžemi, co je co?
Rollo liga je nejvyšší soutěž českých koloběžkářů. Oficiálně se první ročník české koloběžkové soutěže Rollo ligy uskutečnil již v roce 1968. Mimo vynucenou přestávku v letech 1982–1988 se česká nejvyšší koloběžková soutěž jezdí dodnes. Soutěže probíhají po celé republice od konce dubna do začátku října, kdy se uskuteční 5–8 kol. Soutěž se jede o víkendu a zahrnuje vždy dva závody (většinou se jedná o dlouhý závod a kratší časovku/kritérium). Vždy ale záleží na pořadateli, méně časté disciplíny jsou sprint, štafeta. Dříve se jezdil i sjezd a kros. Závodí se v jednotlivých kategoriích (žáci, žákyně, kadeti, kadetky, junioři a juniorky, muži a ženy, masters, veteráni a veteránky).

Evropský pohár koloběžek (Eurocup) je „evropská koloběžková liga“ – mezinárodní soutěž, která má 4–5 závodních víkendů, které pořádají národní koloběžkové svazy. Závody se střídavě pořádají v Čechách, ve Finsku, Holandsku, Německu, Itálii, na Slovensku, ale i ve Švýcarsku, Dánsku, Belgii. Do soutěže se počítá předem domluvený počet závodů v každé zemi. 1. kolo Evropského poháru se letos jede v Holandsku, 2. kolo v Německu, 3. kolo v Dánsku. Pro účast není třeba žádné kvalifikace. Prostě se přihlásíte, přijedete a závodíte :-). Záštitu nad celým světovým koloběžkovým děním převzala organizace IKSA (International Kicksled and Scooter Association – www.iksaworld.com).

závodníci na Tour de Frtance
Koloběžkáři na Tour de France

Další mezinárodní soutěží je mistrovství světa, které se poprvé uskutečnilo v roce 2004 v Plzni a Karlových varech a tehdy se ho zúčastnily desítky koloběžkářů ze 17 zemí světa. Od tohoto okamžiku se vždy každou sudou sezonu koná světový šampionát (mistrovství světa) a každou lichou sezonu šampionát evropský (mistrovství Evropy). Letos se koná mistrovství Evropy a jede se v Dánsku. Kvalifikace opět není nutná, pro upřesnění – kvalifikace byla třeba pouze jednou, a to při pořádání MS v ČR, neboť česká základna je obrovská a Češi jezdili na MS a ME, ale nejezdili ligu. Pro podporu ligy se udělala kvalifikace, která prestiž Rollo ligy velice zvýšila.

A také mě napadlo se zeptat: Mají čeští koloběžkáři svou reprezentaci? „Samozřejmě, jezdíme mezinárodní závody, a tak máme i svou reprezentaci,“ vysvětlil mi Václav Liška. „V roce 2000 ji zřídil ČSK a tvoří ji závodníci s nejlepšími výsledky v dané sezoně. Přípravu reprezentačních závodníků zajišťuje s pověření svazu jejich mateřský klub. Tito závodníci reprezentují Českou republiku na nejvyšších mezinárodních soutěžích.“ Takže se v nejvyšších soutěžích můžete setkat i s takovými koloběžkáři jako je Honza Vlášek, Michal Kulka, Tomáš Pelc, Marek Kadlec či Ladislav Provod.

Dostali jste chuť to zkusit? A na jaký závod se vydáte? Pokud nevíte, mrkněte do kalendáře, sezona teprve začíná a malých i velkých závodů je nespočet.

Foto v textu: archiv Českého svazu koloběhu

1 Komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *