O technice jízdy

technikaKaždý začátečník se s koloběžkou musí nejprve sžít. Jízda na ní není složitá, ale některé věci musíte natrénovat, osahat si je a nebo na ně sami přijít…

Jste-li začátečník, nezbývá než jezdit a jezdit, postupně zkoušet nové věci. Chce to čas a trénink, jako ve všem. A po čase zjistíte, že zvládáte to, co dřív ani náhodou. Tak třeba já jsem pravák, a tak jsem nějaký čas měla pocit, že to s levou nohou úplně dobře nepůjde. No, zkrátka je levá. 🙂

Ale po určité době ježdění ji musím pochválit – zlepšuje se. A je čím dál lepší. I když je pravda, že si tu svou méně šikovnou nohu musíte otestovat. Kvality té pravé asi jen tak nedosáhne, ale když jí vyzkoušíte, tak trochu intuitivně poznáte, co a kdy jí můžete svěřit.
Já například, i když už jezdím několik měsíců, se při sjezdu z kopce vždy více spoléhám na tu šikovnější. Zkrátka pravé noze svěřím funkci stojné nohy. Jsem si na ní jistější a vyměním ji, až když je unavená nebo když si to uvědomím a chci, aby si to ta levá také zkusila.

technika jízdy
Pravá nebo levá? Potřebujete obě!

Nohu až k řidítkům?
Tak nevím, jestli jste na to už narazili… Na různých videích o správné technice jízdy někdy koloběžkáři zvedají nohu (tu aktivní, co se odráží) hodně vysoko. Koleno dotáhnou až k řidítkům. Když jsem to viděla poprvé, zasmála jsem se a říkala si: „No, takhle teda určitě jezdit nebudu…“ A co myslíte? JEZDÍM!

Sice jsem zpočátku byla plná rozpaků a po očku sledovala ostatní, jak moc se na cyklostezce starám o zábavu, ale to už teď neřeším. Zjistila jsem totiž, že někdy to jinak nejde. Zkrátka nasadím ten zdánlivě směšný závodní styl a jedu. Proč?
Tak od konce a zjednodušeně – zejména proto, že zvednutá noha se k zemi přiblíží vyšší rychlostí a můžete se o zem opřít větší silou. Máte v ní víc energie, než když se odrazíte jen z 20cm vzdálenosti od země.
A kdy tento styl nasadit? To když například jedete vyšší rychlostí (19 km a víc) a chcete se odrazit. Jedete sice už dost rychle, ale mohli byste ještě rychleji nebo potřebujete rychlost udržet. Zpočátku jsem si myslela, že se při jízdě v rychlosti kolem 20 km/hod. už odrážet nedá, ale omyl! Stačí zvednout nohu a jde to!
Anebo, až se vydáte na závody a budete chtít zrychlit a být co nejrychlejší, tak bez tohoto stylu se asi neobejdete. Já ho proto od svého prvního závodu při každém tréninku pilně procvičuju 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *