Pražské království skládacích kol a koloběžek

OBCHOD_VELORAMA_m_6_2015Kamenných prodejen s koloběžkami v Praze moc není. A tak každá, o které se dozvím, probouzí mou zvědavost a velkou touhu nakouknout majitelům aspoň trochu pod pokličku.
Na schůzku s Ladislavem Bláhou, majitelem obchodu VeloRama, jsem se těšila. Jeho království není jen tak ledajaké – koloběžkám, které prodává teprve několik měsíců, dělají totiž společnost skládací kola. Nebo je to naopak? Těžko říct, jedno je však jisté, obojí se skvěle doplňuje a počítejte s tím, že až překročíte práh obchodu, určitě rychle neodejdete.

Ladislav Bláha, majitel, servisní technik i prodavač v jedné osobě, to v obchodě umí a má perfektní představu o tom, jak by to mělo fungovat.
Snažím se v obchodě vše dělat tak, jak bych si to já v roli zákazníka představoval. A protože každý jsme jiný, máme jiné priority i jinou tělesnou konstituci, je u nás samozřejmostí, že si kolo nebo koloběžku před nákupem vyzkoušíte. Není nad osobní zkušenost a pocity. I když koloběžky a kola prodávám, nemůžu vám přece říct, takhle je pro vás ta nejlepší a tahle ne. Samozřejmě jsem poradcem, průvodcem zákazníka, vysvětlím, čím se koloběžky liší, upozorním na detaily, kterých si zákazník nemusel všimnout, zeptám se k jakému účelu zákazník koloběžku či kolo chce, co od toho očekává atd. Ale je důležité vyzkoušet a udělat si vlastní názor. A nemám nic proto tomu, když si zákazník přijde kolo nebo koloběžku vyzkoušet znovu… Nejsou to levné věci, tak je hloupost kupovat je, aniž byste si je pořádně osahali.

skládací kola
Skládací kola v obchodě VeloRama

Proč jste vůbec vybral skládací kola? A proč jste k nim nedávno přidal i koloběžky?
I když sport pro mě nikdy nebyl takovou vášní, abych dennodenně trénoval, sportoval jsem rád. Jen jsem si vždy vybíral, ani nevím proč, takové netradiční a zvláštní sporty (skiaplinismus, divoká voda…), ostatně rád říkám, že mám letitou úchylku k divným věcem a vždycky skončím u něčeho ne úplně normálního. Takže jsem se od normálních kol přes kamaráda dostal k lehokolům a shodou náhod pak i ke kolům skládacím. I když k těm skládačkám mě dovedla také touha a potřeba víc se hýbat. Jenže na sport, stejně jako na každého jiného koníčka, musíte mít čas. A když ho nemáte, snažíte se spojit příjemné s užitečným a sport a pohyb nacpat všude, kam to jen jde. Třeba s ním spojit i cestu do práce. A na to je kolo ideální, jenže pokud chcete, aby vám kolo nekomplikovalo každodenní program, musí vás následovat, provázet a nepřekážet. A to dokáže jen kolo skládací. Cestou do práce si zasportujete (pokud na něm pojedete), kolo pak složíte a vezmete do kanceláře, nemusíte ho nechávat na dvoře, v garážích a bez dohledu, vejde se vám do auta, můžete s ním jet tramvají či vlakem. K tomu všemu získáte dávku endorfinů, zlepšíte si náladu, cestou domů vyčistíte hlavu… Skládací kola mně prostě učarovala a čím víc jsem o nich věděl, tím víc mě to bavilo. A propadl jsem tomu natolik, že jsem opustil IT a otevřel si obchod. A koloběžky?

vystavené koloběžky
Nabídka koloběžek je široká: Kickbike, Kostka, Mibo a Sixteen

Kdysi dávno jsem koloběžku měl a moc mě to bavilo. O jejich prodeji jsem dokonce už před časem tak trochu uvažoval, ale obchod na Ládví, který jsem tehdy měl, byl malý a koloběžky by se tam nevešly. A pak mi kamarád půjčil koloběžku a vzal mě na závody do Pardubic. Tam jsem koloběhu úplně propadl a nedám na něj dopustit. Už proto, že koloběžky jsou fungujícím receptem na dobrou náladu a takovou cyklistickou obdobou plavání nebo běhu na lyžích – prostě skvělý tělocvik pro celé tělo. A když jsem přestěhoval obchod na Letnou, chtěl jsem i rozšířit sortiment. A co jiného ke skládačkám přidat než koloběžky. Nejenže mě baví, ale už jsem říkal, že se mi líbí všechno trošku zajímavé, jiné, nenormální, a to koloběžky ještě pořád jsou.

U vás v obchodě mě překvapila rozmanitost nabídky kol i koloběžek, není ale jednodušší nabízet jen jednu „nej“ vybranou značku?
Tak možná by to organizačně jednodušší bylo, ale byla by škoda nedat zákazníkům na výběr. Každému se přece líbí a vyhovuje něco jiného. A když je z čeho vybírat a kvalitních značek, o kterých jsem přesvědčený, je na trhu víc, tak proč je zákazníkovi nenabídnout? Až když vyzkoušíte dvě nebo tři různé koloběžky, dvě tři různá kola, teprve můžete posoudit, co vám vyhovuje a co je lepší. Porovnáte velikost, hmotnost, zvážíte účel i své finanční možnosti. I když připouštím, že čím víc výrobků, tím může být rozhodování složitější. Ale zase víte, že co jste si vybrala, za to stojí.

Co kromě kol a koloběžek nabízíte?
Určitě servis – co si u nás koupíte, odvezete si tak, abyste hned mohla používat. Cokoli a kdykoli bude třeba doladit, vyladit a seřídit či dodatečně namontovat, o to se postaráme. A koupíte u nás také řadu doplňků, brašny, přilby, sedla, gripy… A pak nabízíme půjčovnu.

Půjčovna ale u vás funguje trochu jinak, než jsme zvyklí.
Ano, dá se říct. Hlavně nejsme velká komerční půjčovna, kam byste mohla přijít s partou kamarádů pro koloběžky na celý víkend. Na to zaměření nejsme. Ale můžete si půjčit nebo aspoň vyzkoušet vše, co prodáváme. Za suchého počasí můžete vyzkoušet cokoli, co je v prodejně vystavené. Když je sucho, můžete objet blok kolem dokola na čemkoli, co tu prodávám, pokud si chcete půjčit koloběžku na víkend, ani tomu se nebráním, dokonce půjčuji od pátku do úterý s poplatkem pouze za 2 dny. Ale na víkend půjčujeme jen vybrané koloběžky. Ale co je určitě jiné než jinde, že koloběžky, které půjčujeme, jsou aktuální modely daného roku. Nejsou to koloběžky rok dva staré, ale skutečně modely, které jsou v prodeji. Zákazník tak má jistotu, že co vyzkoušel, si také koupí. Často je to u nás tak, že si člověk vyzkouší úplně novou koloběžku, a pak si ji hned koupí. Jindy zákazník koloběžku vyzkouší a vrátí, ale koupí si jinou, a z té vyzkoušené se pak stane půjčovací stroj. A ten pak na konci roku nabídneme za sníženou cenu jako bazarový. A na začátku sezony začneme půjčovat zase stroje nové.

skládací kola a koloběžky
Pražské království skládacích kol a koloběžek

Při povídání s panem Bláhou čas utíká rychle. Kromě povídání, vysvětlování i předvádění některých strojů se stihl věnovat i zákazníkům. Naše povídání se totiž trochu protáhlo a zavírací doba se přehoupla do té otvírací. Při odchodu mě pak napadlo, že sem lidé musejí chodit rádi a nejspíš se i rádi vracejí. Pro cokoli, součástku, drobnost, pochlubit se naježděnými kilometry nebo jen tak popovídat. Ostatně takový obchod jen tak nenajdete, nejde jen o příjemnou atmosféru, rozmanitost, neotřelost a „nenormálnost“ nabídky, ale zcela určitě také o osobnost pana majitele. Nejenže je sympatický, má smysl pro humor (nakoukněte na jeho www, kde se k zemi skládá jako jeho oblíbená kola a na koloběžce drandí jako o závod), ale svým přibližovadlům rozumí, má je vyzkoušené a obsluhovat zákazníky ho hodně baví. A to poznáte hned, jak se s ním dáte do řeči.

Foto: archiv VeloRama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *