Sportovní podprsenka – nejlepší kamarádka aktivních žen

podprsenka_m_20161027Aby se pánové nedivili, co že jim to doporučuji, raději hned v úvodu připojím malé varování: dnešní téma je ryze ženské, o ženách a pro ženy… Tentokrát o sportovních podprsenkách.

Kdykoli se vypravíte dát si do těla, pak tuhle kamarádku doma nenechávejte. A ani ji nikdy nenahrazujte svou oblíbenou klasickou, zcela „nesportovní“ kolegyní. Na tu se totiž při sportu 100% spolehnout nemůžete a obětavou parťačkou vám při běhu ani cvičení nikdy nebude. Sportovní podprsenka by měla být samozřejmou součástí výbavy každé sportující ženy. Všechny ženy si to ale bohužel nemyslí… A přitom je dobře padnoucí sportovní podprsenka možná stejně důležitá jako kvalitní sportovní boty.

Sportovní podprsenky - nezbytná součást výbavy sportujících žen
Sportovní podprsenka – nezbytná součást výbavy sportujících žen

Prsy, a troufám si říct, že bez rozdílu velikosti, potřebují při sportu dokonalou oporu – každá žena by se měla snažit prsy pěkně zpevnit, podržet a „zaaretovat“, aby po hrudníku nelétaly jako splašené. Při sportu se totiž prsy vždy pohybují všemi směry, neskáčou jen nahoru a dolů, ale také doleva a doprava, pohupují se a podle pohybu těla všemožně tancují. Někdy se zdají být nezkrotitelné a při běhu prý dokonce opisují osmičku. Takže když se ženy pořádně rozběhnou, a je jedno jestli po svých nebo na koloběžce, prsy bez pořádné opory dostávají pěkně zabrat.

Trocha anatomie
Pohyb prsů bývá pak pro jejich majitelku nepříjemný a dokonce i bolestivý, a co víc, způsobuje také povolení některých struktur uvnitř prsu, ztrátu pružnosti a jiné potíže. Tkáň prsu je tvořena mléčnými žlázami obklopenými tukem a udržet je, to není žádná legrace – ač se to nezdá, jsou celkem těžké. A snad proto jsou prsy vybaveny speciálními podpůrnými vazy, kterým se říká Cooperovy (podle anatoma Astley Coopera, který objevil, že existují).
Tyto vazy jsou nejpočetnější v horní polovině prsu a mají za úkol prs fixovat a stabilizovat ve své poloze, chránit jeho pevnost a tvar. Pokud si to neumíte představit a nebo vám anatomie nikdy nic neříkala, mrkněte na video. Hned budete mít jasno….

Na stránkách khanovaskola.cz, odkud jsem si ho se svolením vypůjčila, najdete videí mnohem víc, takže si můžete procvičit, naučit a zopakovat nejen biologii, ale i matematiku, chemii a řadu jiných předmětů…

Ale zpátky ke Cooperovým vazům. Už víme, že se snaží prsy fixovat, co to jde a že ovlivňují vzhled prsu. Jenže pokud prsy necháte svému osudu, nijak vazům nepomůžete, prsy nezpevníte a neposkytnete jim oporu ve formě dobře padnoucí podprsenky, natož při sportu, dojde k poškození vazů a jejich povolení. K tomu připočtěte těhotenství, kojení i gravitaci… Navíc se má za to, že když se vazy povytáhnout a povolí, tak je to navždy a už s tím nikdy nic nenaděláte.

Na kolo i koloběžku noste sportovní podprsenku
Takhle raději ne! Na kolo i koloběžku určitě noste sportovní podprsenku

Správná výbava
Po dobře padnoucí sportovní podprsence by se proto měla poohlédnout každá žena a je jedno jakému sportu se věnuje. K dostání je dnes řada sportovních podprsenek, nejčastěji ve velikostech košíčku A až H. Na výběr jsou kompresní i košíčkové podprsenky v různých střizích a provedení s různou mírou opory.
Ta je při výběru sportovní podprsenky hodně důležitá – měřítkem je zátěž při sportovních aktivitách. Míra opory se podle toho dělí do čtyř skupin, nejmenší opora postačí pro „klidné“ sporty jako je jóga, chůze, pilates apod., střední opora je určena pro sporty spojené s náročnějšími pohybovými aktivitami jako je například cyklistika, lyžování, turistika, bruslení… Vysoká opora je doporučována pro míčové hry, tenis apod. a maximální opora je nezbytná pro takové sporty jako je běh, atletika, jízda na koni apod., které jsou provázené prudšími pohyby a tvrdšími dopady. Podprsenky s maximálním stupněm opory značně odlehčují prsní tkáň a výrazně eliminují nežádoucí pohyb prsů. A za takovou bych se přimlouvala i v případě koloběhu.

Jakou podprsenku na koloběh?
Jakou podprsenku na koloběh?

Ostatně je to forma běhu a i když dopady na zem a kontakt s terénem nejsou tak tvrdé a prudké, prsy se při jízdě stále pohybují. Reagují na každou terénní nerovnost, pohupují se a při každém odrazu více či méně poskočí, záleží jak moc se do toho opřete. Takže při výběru podprsenky stupeň opory nepodceňujte, zvlášť pokud máte větší velikost prsů. Správná podprsenka maximálně zamezí pohybu prsů, udrží je bezpečně usazené v košíčku nebo poslušně přitisknuté k hrudníku. A i když budete mít pocit, že ne každá podprsenka dává vyniknout vaší ženskosti, příliš to neřešte a představte si povislé měchy nebo pytlíky, ve které by se vaše prsy bez podprsenky zanedlouho proměnily. Na druhou stranu střihů a typů sportovních podprsenek je na trhu nespočet, a to včetně těch, které prsy nijak nedeformují, nestlačují a zachovávají jejich tvar.
Až se ale rozhodnete koupit tu svou nej… sportovní podprsenku, dejte na odborníky a prádlo si zajděte vybrat osobně. Podprsenku je totiž vždy nutné dobře vyzkoušet. Navíc se můžete poradit, v kabince si lehce zacvičit či poskočit, posoudit, jak vám prádlo sedí a při jedné návštěvě okouknout víc modelů a značek.

Moje tipy
Donedávna jsem zápolila s tím, že se většina sportovních podprsenek, která se mi líbí, obléká jen přes hlavu. Tedy, že ji nelze jednoduše rozepnout a sundat. Na jednu stranu proti tomu nic nemám, ostatně trika si oblékám úplně stejně, problém mám s tím, že pokud je podprsenka jako druhá kůže a při sportu ji pořádně propotím, nemůžu se jí zbavit. Lepí se na mě a drží se mě, potvůrka, zuby nehty. Nakonec to vždycky nějak zvládnu, ale moc komfortní pro mě tyhle střihy nejsou. V poslední době se ale v nabídce sportovního prádla toho rozpínacího objevuje čím dál víc. Stačí si vybrat a zkoušet.

Sportovní podprsenka Panache
Sportovní podprsenka Panache

Sport je samozřejmou součástí mého života, a tak jsem vyzkoušela různé typy a značky sportovního prádla – Craft, Change, Marie Jo, Schiesser i různé sportovní nerozpínatelné podprsenky, topy či lambady. Vloni jsem si pořídila prádlo Panache a nedávno podprsenku Anita. A právě poslední dvě teď nosím nejraději.
Panache je britská značka sportovního prádla, na první pohled působí trochu mohutně, je bytelná a hodně vyztužená. Je k dostání s kosticemi i bez nich, dobře sedí a prsy skvěle drží. Ramínka lze pomocí háčku sepnout na zádech do kříže. Podprsenka je k dostání v několika barvách a barevných kombinacích, případně s barevnými vzorovanými díly, takže při tréninku ve fitku nebo v letních měsících při venkovních aktitivách lze triko bez obav odložit a nosit podprsenku jako top.

Podprsenka Anita dynamiX star
Podprsenka Anita dynamiX star

Značku Anita jsem si pořídila letos na jaře a asi si v tuto chvíli budu trochu protiřečit. Podprsenka má totiž na zádech ramínka sešitá do kříže, takže je nutné podprsenku přetahovat přes hlavu – což, jak jsem napsala, mi moc nevyhovuje. Tady ale svlékání i oblékání usnadňuje originální střih s hlubokým nebo řekněme širokým otevřením, rozepínání (zapínání) obvodu a možnost úplného uvolnění ramínek na předním díle, kde lze délku ramínek při zapínání také jednoduše regulovat. Podprsenka dobře sedí, tvarované bezešvé košíčky nejsou sice vyztužené, ale poskytují maximální oporu. Na této značce je mi sympatické i to, že se vyrábí u nás, německá firma Anita šije kolekci sportovního prádla v Herálci na Vysočině.

A jak to máte vy, nedáte na kvalitní sportovní podprsenky dopustit nebo je vůbec nepovažujete za důležité? A jaké sportovní prádlo nejraději nosíte?

 

Foto prádla Anita: archiv ANITA Moravia s.r.o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *