Tomáš Possum: Koloběžky mě moc baví

SAMSUNG CSCMezi koloběžkáři jsem jeho jméno zaslechla několikrát. Jednak kvůli koloběžkám Morxes, na které nedá dopustit, a také kvůli různým vyjížďkám, jež organizuje. A tak jsem si ho už před časem připsala do seznamu jmen s hlavičkou Rozhovory. A teď na to došlo.
Setkali jsme se spolu už vloni na Jizerské kolobce, ale to Tomáš nejspíš vůbec netuší. A vlastně to vůbec nevadí. Rozhovor s ním by se mi dělal i tak skvěle – nejenže koloběžkám zcela propadl, ale je společenský a má velký smysl pro humor. Posuďte sami – když jsem o něm chtěla vědět něco víc, řekl mi: „Jsem běloch středního věku, trvalé bydliště Praha, ženatý, číslo bot 45. Zájmy: rodina, divoká voda (kajak, kanoe), skialpinismus, freeride, běžecké lyžování, prospekce a rýžování zlata, jeskyňařina, pohyb a pobyt v přírodě. Jo a k smrti nesnáším syrový rajčata.“

Tomáš Possum na své Vendetě
Tomáš Possum na své Vendetě

Jak jste se dostal ke koloběžkám?
Koloběžky jsem objevil kdysi dávno u svých kamarádů musherů. Tehdy jsem si nedůvěřivě prohlížel jejich stroje a moc pozornosti jsem jim nevěnoval. Měl jsem svoje kolo a nějaké legrační koloběžky přece cyklistu vůbec nezajímají. Pár let poté jsem objevil Vaška Pechra a jeho vytuněné stroje. Začal jsem svět koloběžek sledovat trochu pečlivěji. A když mi potom Vašek poslal fotku první Vendety, byla to láska na první pohled. Dnes nemám ani jedno kolo, střídám tři stroje: městskou Stradu 16/16, cestovního Sporta 28/20 a XC Adventure 26/20 a koloběžky mě opravdu baví.

Tomáš Possum - páteční vyjížďka spojená s bivakem v přírodě
Tomáš Possum – páteční vyjížďka spojená s bivakem v přírodě

Kolik najezdíte a jaké vyjížďky máte nejraději – krátké či dlouhé výlety?
Těžko říct, jezdím relativně krátce, za loňskou sezónu jsem najel 3000 km. Kdybych nebyl línej a jezdil na koloběžce do práce častěji, asi bych letos najel i víc. Ale hltání kilometrů není můj hnací motor. Jezdím pro radost. Potěší mě krátké sklouznutí po práci, jízda do města na pivo i delší výlet. Ale je pravda, že ze všeho nejvíc mám rád výlety na více dnů s bagáží, spojené s bivakem v přírodě. Momentálně díky rodině není tolik času, tak podnikám tzv. Microadventures. Krátké výlety přes jednu noc. V pátek po práci pár desítek kilometrů do lesa, opéct buřta, přespat a před sobotním polednem už jsem zpátky doma a mám prakticky celý víkend s rodinou před sebou.

Účastníte se závodů?
V zásadě ne. Nejsem soutěživý typ a moje mizerné výkony se nedají absolutně měřit s profíky. Závody přenechávám atletům. Co mě baví, jsou dlouhé vytrvalostní trasy. Obdivuju kluky, co jeli Tour de France a Paris – Roubaix. Až jednou budu velkej, rád bych se zúčastnil závodu Přejezd republiky (Aš – Vyšší Brod). To je závod, kterej mě hodně láká.

Koloběžky Morxes
Koloběžky Morxes

V Praze jste snad jediným prodejcem koloběžek Morxes, proč jste si vybral právě tuhle značku?
Mám rád krásné a funkční věci. A to u mě Morxes bezezbytku splňuje. Jejich koloběžky mi padly do oka na první pohled. Poté co jsem si je vyzkoušel, jsem měl jasno, že na nich chci jezdit. A od toho byl už jen krůček k tomu, že se ujmu jejich prodeje v Praze. Mám takovej punkovej showroom a krámek na periferii Prahy 10. Žádné naleštěné výlohy a neony. Ale snažím se to kompenzovat osobním přístupem a doufám, že to funguje. Líbí se se mi, že Morxes je koloběžka kompletně vyráběná v ČR (samozřejmě až na komponenty jako jsou brzdy, řidítka atd.). Mám dojem, že koloběžkářská komunita je složená ze samých fajn lidí, se spoustou svých zákazníků jezdím na výlety a potkáváme se na různých akcích. A je samozřejmě mým zájmem, abych těmto lidem mohl nabídnout spolehlivé a krásné stroje bez kompromisů. Proto jsem zvolil právě Morčata. Baví mě, že si v klidu zajdu na pivo s majitelem, pokecám s vrchním svářečem, dozvím se přímo od Vaška jeho plány na příští sezónu. A nemusím kvůli tomu letět do Číny. Jsou to fajn lidi, kteří koloběžkami žijí.

Morxes Strada - tento model koloběžky má Tomáš nejraději
Morxes Strada – tento model koloběžky má Tomáš nejraději

Co vše nabízíte, jen koloběžky nebo také různé doplňky a příslušenství? Půjčujete koloběžky?
Kromě koloběžek samozřejmě nabízím i doplňky. Blatníky, světla, blikačky, brašny, nosiče, náhradní díly a nově i spacáky, stany a různé tábornické vybavení jako vařiče, nádobí atd. Snažím se veškeré zboží, které nabízím, nejprve otestovat sám na sobě. Můžu tak lidem poradit z vlastní praktické zkušenosti s daným výrobkem. Záruční i pozáruční servis na koloběžky je samozřejmostí. Půjčovnu koloběžek jako takovou nemám, nicméně po dohodě samozřejmě rád zapůjčím testovací koloběžku na odpoledne či víkend. Myslím, že je správné mít možnost stroj vyzkoušet a nekupovat „Morče v pytli“. 🙂

Jaká z koloběžek se nejvíc prodává a líbí se tahle značka víc ženám nebo mužům?
Z mého pohledu je nejžádanější model Sport 28/20 a Vendeta 26/20. Ženy volí v naprosté většině „dámský“ model Giulia. Já osobně jsem momentálně zamilovanej do malý Strady, která mě prostě baví svou univerzálností. Co se týká pohledu mužů nebo žen, myslím, že se Morčata líbí bez rozdílu pohlaví. Mám ale dojem, že nejvíc obdivně a znalecky na tyhle velké koloběžky koukají malé děti.

Tomášovo "Koloběžkové kafe"
Tomášovo „Koloběžkové kafe“

Podle všeho také rád organizujete společné koloběžkové vyjížďky. Kdo se může vašich akcí zúčastnit?
Ano, sdílená radost je dvojnásobná radost. Společné výlety mě baví, jízda ve skupině je prostě skvělá. Snažím se pořádat jak krátké vyjížďky po práci, tak i vícedenní výlety. Jako ortodoxní kafař jsem si vymyslel i sérii „koloběžkových kafí“ – vyjížďky do přírody spojené s vařením dobrýho kafe. Na akce je zván kdokoliv, kdo se nebojí a má rád pohyb, přírodu a legraci. Fifinky si vyberou mírnější výlet, otrlejší jedince zvu třeba na zimní přejezd Brd. Stačí sledovat moje facebookové stránky, nebo skupinu Koloběžky CZ, kam pravidelně věším pozvánky na akce s propozicemi. Odkazy na reportáže z akcí se objevují na mém webu www.kolobezkypossum.cz

A jak taková akce vzniká? V pondělí si řeknete, že v sobotu pojedete na výlet a v úterý ráno pozvete kamarády? Nebo trasu promýšlíte a nějaký čas plánujete?
Takovýhle akce vznikají většinou z hecu u hospodského stolu. Nebo z nějakého absťáku po dobrodružství. Složitější a delší výlety např. Špindl – Praha se poměrně pečlivě plánují nad mapou. Máme na to ve skupině experta Honzu. No a nebo se taky jen tak sejdeme v sobotu ráno v Letňanech a odpoledne koukáme, že jsme v Chlumci nad Cidlinou. 🙂

Jedna z Tomášových společných koloběžkových vyjížděk
Jedna z Tomášových společných koloběžkových vyjížděk

Jedná se o nahodilé nebo pravidelné akce? A co vás k tomu vede?
Některé výlety se snažím dělat pravidelně. Třeba popracovní večerní Modřany – Vrané – Modřany. Jiné akce jsou opravdu nahodilé a impulzivní, kolem nás je spousta zajímavých míst, kam lze na koloběžce dojet a každá cesta je cíl.

Neláká vás vydat se na dovolenou na koloběžkách nebo na nějakou větší cestu?
Strašně moc. Ale co je to dovolená? To slovo už pomalu neznám. Budu se nad sebou muset zamyslet. Ale vážně, mám rád Francii a Korsiku. Až jednou bude všechna práce hotová, rád bych se vydal s koloběžkou právě do těchto zemí.

Myslíte, že má koloběh šanci být tak masovým sportem jako je cyklistika?
Perou se ve mě dvě protichůdné myšlenky. Pro rozvoj trhu a obchodu by to bylo samozřejmě skvělé. Zaplavíme svět koloběžkami! Ale nepříjdeme s masovým rozvojem koloběhu o tu krásnou komunitu fajn lidí, které spojuje trochu netradiční sport, nesoucí s sebou určitou soudržnost? Mnoho psů, zajícova smrt!

Je něco, co vám v oblasti koloběhu u nás chybí?
Ano, víc kvalitních cyklostezek, ohleduplnější řidiči na silnicích, možná i nějaké terénní flowtraily vhodné pro koloběžky. Ale jinak myslím, že máme u nás dobré podmínky pro to, abychom se mohli s radostí věnovat tomuhle skvělému sportu.

Testování koloběžek Morxes
Testování koloběžek Morxes na cyklostezce v Modřanech

Jaké máte plány a cíle, chystáte nějaká překvapení, rozšíření nabídky?
Mít rychlejší koloběžky, starší Portský a víc času. 🙂 A taky se těším, že letos už moje dcera bude trochu větší a podnikneme nějaký pěkný koloběžkovandr spolu. Nějaká překvápka v podobě netradičních koloběžkových akcí nosím v hlavě, ale nechte se překvapit… Každopádně můžu ve spolupráci s Morxes slíbit druhý ročník testovacích dnů koloběžek na Modřanské cyklostezce. A rozšíření nabídky? Ano já i Morxes máme cosi pod pokličkou a je na co se těšit.

Děkuji za rozhovor.

Foto: Tomáš Possum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *