Unikátní úschovna

Bikebox_m_20170310Možná už jste na koloběžce také někdy plánovali nákup, návštěvu knihovny nebo chcete jezdit na koloběžce do školy. Cestu si užijete, jenže co pak s koloběžkou? Můžete ji zamknout k lavičce či zábradlí, ke stojanu na kola nebo…
Nebo si ji můžete vzít s sebou, což ale zejména do obchodu, školy či knihovny ne vždy půjde… Je tu však jedno skvělé řešení – bezpečnostní boxy. Ty si sice sami na místo nedovezete, ale několik se jich už objevilo a snad jich časem po celé republice bude mnohem víc.

Bike Safe Box u Centra Chodov v Praze
Uložit kolo, kočátek i koloběžku můžete v Bike Safe Box u Centra Chodov v Praze

Unikátní Bike Safe Boxy najdete od podzimu loňského roku v Centru Chodov v Praze. Jsou určeny pro uchovávání kol a kočátků, odložit tam lze velká zavazadla, a tak by se tam měla určitě vejít i koloběžka.
Box poháněný solární energií se nachází u vstupu C, nedaleko cyklotrasy, která spojuje Háje s Braníkem. Druhý bezpečnostní box najdete v garážních prostorách centra hned vedle automyčky. Každý box je vybaven USB zásuvkou pro dobíjení mobilních telefonů, ten v garážích také disponuje zásuvkou 230 V pro dobíjení elektrokol, pro dofouknutí kol (duší) lze využít také kompresor. Na první pohled to vypadá, že se do boxu víc jak 4 kola nevejdou, ale celková kapacita boxu je 8 kol. Do každé buňky se totiž vejdou dvě jízdní kola, takže určitě i dvě koloběžky (a možná i o jednu víc).
Výhodou boxů je možnost uložení kol a koloběžek ve vodorovné poloze bez rizika jejich poškození, k němuž dochází například při zavěšování, a komfortní způsob uzamykání – box s elektronickým systémem je navržen tak, aby se do něj zloděj běžnými prostředky nedostal.

Bike Safe Box v Centru Chodov
Kolo i koloběžku uložíte do boxu ve vodorovné poloze

Jak Bike Safe Box funguje?
Tyto boxy se uzavírají magnetickým zámkem a ovládají se pomocí elektronického samoobslužného systému umístěného vždy ve středové části boxu.
Terminál obsahuje dotykový panel s numerickými tlačítky pro zadání číselného pinu k uzamknutí a čtečky pro kódovou identifikaci prostřednictvím bezkontaktní platební karty, věrnostní karty Centra Chodov nebo mobilním telefonem s NFC.

Zákazníci Centra Chodov zaplatí za využití boxu 5 Kč za hodinu (platí pro první 3 hodiny), ponechají-li v boxu kolo déle, bude účtován 30korunový poplatek za každou započatou hodinu. Při překročení 12 hodin, se poplatek zvyšuje na 500 Kč za hodinu, což je pochopitelné – boxy nejsou určeny na dlouhodobé uskladnění.

V České republice bohužel těchto boxů zatím moc není, vedle Centra Chodov v Praze je box v Pardubicích, několik boxů je v Berouně a jeden v Plzni, v sídle firmy BS Bike company, která je vyrábí. Škoda – snad ale bude boxů časem víc a možná už také existují jiná podobná řešení. Podle mě je to skvělý způsob, jak kola a koloběžky bezpečně odložit, zvlášť v dnešní době, kdy zamknutí koloběžky či kola k venkovnímu stojanu bývá spojeno s velkým rizikem. A hodí se určitě i v případě, že jedete z výletu a potřebujete koloběžku či kolo s brašnami a vybavením na chvilku opustit.

Pokud o něčem podobném víte nebo jste již Bike Safe Box vyzkoušeli, budu ráda, když napíšete a o své tipy a zkušenosti se podělíte.

Foto: Centrum Chodov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *