Vánoční bonus koloběžek

ilustrační foto VánoceVýhod jízdy na koloběžce je řada – přináší radost, prospívá zdraví, zlepšuje kondici, podporuje a napomáhá hubnutí. A dokonce vám pomůže přes Vánoce nepřibrat.
A to bezesporu ocení zejména ženy, neboť nás všechny sebemenší výkyvy hmotnosti hodně trápí, natož když po Vánocích ručička váhy poskočí o 2 kg směrem nahoru. Já ale letos takové starosti nemám a přičítám to právě koloběžce.
Pokud totiž jízdě na koloběžce propadnete a bude vás bavit, pak se pravidelný pohyb zcela jistě projeví nejen lepším pocitem a příjemnou ztrátou tukových polštářků, ale také v přístupu k vánočním mlsotám a přejídání se. U mě se alespoň tak nějak sama a nenápadně spustila větší sebekontrola nad každým talířkem jakýchkoli vánočních dobrot. I když, nemyslete, řadu z nich jsem si ujít nenechala. Ale přiznávám, že jsem částečně doufala, že se s každým vanilkovým rohlíčkem vypořádám jízdou na koloběžce ještě mezi svátky. Naštěstí tomu letos skvěle napomohlo nejen počasí, ale i počet volných dnů, a tak nebyl problém vyrazit častěji a na delší dobu než obvykle.

Vánoce - cukroví a dorty
Vánoční dobroty – cukroví, zákusky a dorty

Na vyrovnání energetického příjmu výdejem, tedy, že co sním, pak při pohybu zase spálím, jsem ale tak úplně spoléhat nechtěla. Co když nasněží a s koloběžkou nevyjedu? A pak, kolik toho musím ujet, abych spálila jeden vanilkový rohlíček či jeden kousek dortu? Představa, že část faldíků, které jsem sportováním ztratila, zas během velmi krátké doby naberu, přispěla k pohodovému a „bezbolestnému“ rozhodování. A překvapivě to nebylo nijak náročné – místo 5 kousků cukroví jsem si ke kávě naservírovala jen dva, místo dvou obložených chlebíčků jsem snědla jen jeden, místo tří knedlíků si dala dva a ze svátečního dortu mi stačilo ochutnat jen malý kousek. To vše bez pocitu strádání, bez přesvědčování sama sebe… ostatně ochutnala jsem vše, co jsem chtěla, jen jsem si z talíře vždy malinko ubrala.

K udržení hmotnosti a nepřibírání mi ale určitě napomohlo ještě něco dalšího – zrychlený metabolismus. Ten se sice nedá nikde koupit, ani vůlí a rozumem mu neporučíte, ale když ho nastartujete, funguje docela sám. A tady mi pomohla koloběžka, neboť na zrychlování metabolismu se velkou měrou podílí právě pohyb. Sportováním totiž v těle budujete a posilujete svalovou tkáň. A ta na svůj „provoz“ potřebuje dostatek energie a čím více svalové hmoty v těle je, tím méně energie se ukládá do zásob. Navíc naše svaly spalují energii nejen během pohybu, ale i po cvičení a v klidu. Takže i díky tomu lze bez výčitek ochutnat různé vánoční dobroty… Jen nespoléhejte na to, že každý večer u televize spořádáte talířek lineckých koleček a vaše svaly si s tím bez následků poradí. Tak jednoduché to zase není.
Bez váhání ale mohu potvrdit, že koloběžka je skvělý prostředek zabraňující přejídání a při pravidelném „užívání“ zaručeně funguje v boji s nadbytečnými kilogramy – a to i během Vánoc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *